Home / Tag Archives: Спасовски

Tag Archives: Спасовски

Тестот за премиерот Спасовски негативен

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски има негативен резултат од тестот за коронавирус. Согласно препораките на епидемиолозите, премиерот Спасовски останува и понатаму во изолација во домашни услови и најдисциплинирано ќе се придржува до препораките и советите на ...

Read More »

Спасовски во Куманово

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, придружуван од вицепремиерот Бујар Османи, министерот за здравство Венко Филипче и министерот за образование и наука Арбер Адеми, денеска остварија средба со епидемиолозите и директорката на Општата болница во Куманово Снежана ...

Read More »

Средба Спасовски-Палмер во Лондон

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, на маргините на Самитот за Западен Балкан на Европската банка за обнова и развој во Лондон, се сретна со специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју ...

Read More »

Македонскиот јазик на еднакво рамништето со другите јазици во Европа и светот

                        Вечерва   Гимназијата “ Јосип Броз тито “ во Народниот театар во Битола  одбележа 75 години од наставата на македонски јазик.             Обраќајки се пред присутните претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски,  истакна дека овој настан и ...

Read More »

Избрана техничката влада на Спасовски

Со 101 глас „ЗА“, ниту еден „Против„ и „Воздржан“, Собранието попладнево ја избра новата техничка Влада. По заклетвата, членовите на преодната влада направија и традиционална фотографија. На нејзиното централно место се најде новиот технички премиер Оливер Спасовски.

Read More »

Љупчо Андоновски нов министер за внатрешни работи?

Од ВМРО-ДПМНЕ се уште не ги откриваат своите кандидати за во техничката влада, но сепак веќе се шпекулира со одредени имиња. Најважната позиција која ќе ја добие опозицијата е министер за внатрешни работи. Според неофицијални информации Љупчо Андоновски е еден ...

Read More »

Спасовски: Полицијата беше на висина на задачата

По долго време Република Македонија е горда што имаше фер, демократски и мирни избори, оцени денеска на прес-конференција министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по завршување на вториот круг од изборниот процес на Локалните избори и се заблагодари на полицијата ...

Read More »

Грујовски и Бошковски имале јатаци во полицијата

Грујевски и Бoшкoски имале силна логистика за дa избегaaт oд земјaвa. Спoред  некои информации пoвеќе oд десет луѓе им пoмaгaле нa двaјцaтa бегaлци. Министерoт зa внaтрешни рaбoти Oливер Спaсoвски вели декa пoлицијaтa имa инфoрмации дaли јaтaците се врaбoтени вo МВР ...

Read More »

МВР проценува колку боди гардови треба да има Груевски

МВР се уште без одлука за дополнителното обезбедување кое го побара Никола Груевски. Спасовски смета дека старите законски одредби со кои поранешните функционери добивале по тројца обезбедувачи на 1 година се поадекватни од актуелните со кои тие добиваат по 6 ...

Read More »

Владата бира нови директори

На денешната седница на Владата се очекува да бидат именувани нови директори на  БЈБ и УБК,  како и на некои пoголеми компании. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека има одлука кои ќе бидат новите директори, но не сакаше ...

Read More »