Home / Tag Archives: стабилност

Tag Archives: стабилност

Шпионската афера на стенд бај

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и претседателот на Република Србија Александар Вучиќ со заедничко соопштение до јавноста по телефонскиот разговор кој го имале денеска. Од Владата велат дека во долг разговор ги разгледале сите аспекти на новонастанатата ...

Read More »

Штајнмаер: Брзо да се формира влада и да се врати стабилноста во Македонија

Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер попладнево со хрватскиот министер за надворешни работи Давор Штиер меѓу другите теми разговарал и за состојбите во Македонија, јавува дописникот на МИА од Берлин. Штајнмаер во Берлин изјави дека и денеска но и ...

Read More »

Блокадите на РЕК “ Битола “ опасна авантура со Комбинатот

Во врска со блокадите на патниот правец  Битола РЕК “ Битола “ и најавите на некои членови на Здружението  “ За нас се работи “ за целосна блокада на Комбинатот, со реакција се јавија од АД  ЕЛЕМ . Во реакцијата ...

Read More »

Васко Ковачевски: Ќе обезбедиме стабилен електро-енергетски систем

-Во децениското владеење на ДПМНЕ цената на струјата порасна за повеќе од 100%. РЕК “Битола“ е донесен пред колапс, поради што имаме намалено производство на електрична енергија а зголемен увоз на скапа струја.  Поради немањето грижа за поврзаноста на енергетиката ...

Read More »

„Стопанска банка“ Битола со добивка од 2,25 милиони евра до крај на септември годинава

Експанзивната деловна политика на менаџментот продуцира раст на нето приходи од камати, раст на приходи од провизии и надоместоци, зголемена клиентска база, нови вработувања, ширење на мрежата експозитури и АТМ уреди. „Стопанска банка“ Битола оствари профит од 138,5 милиони денари ( 2,25 ...

Read More »