Home / Tag Archives: Транспортер

Tag Archives: Транспортер

Утре завршни зборови за “Транспортер“

Утре во Скопје ќе продолжи судењето на судскиот процес “Транспортер“ На утрешнпто судење ќе се одржат завршните зброви на обвинетите . На утрешното судење треба да се појави и градоначалникот Владимир Талески, кој не се појави на претходното судење поради ...

Read More »

Продолжува судскиот процес “ Транспортер”:

  Денеска во  скопскиот Основен суд Скопје,  по речиси неколку месечна пауза треба да продолжи судскиот процес” Транспорте           По оложувањето на судењето на почетокот на овој месец поради отсуство на еден од обвинетите, денеска во  “Скопска  2” треба да ...

Read More »

Одложено судењето за Транспортер

Судскиот процес “Транспортер “ денеска не се одржа. Поради отусуство на еден од осомничените судењето е одложено за 27 март. Тоа што се шпекулираше во јавноста дека и овој пат ке се одложи судењето се оствари.

Read More »

Продолжува судењето за Транспортер

По подолга пауза заради зафатеноста на судијката Добрила Кацарска утре во Крвичниот суд во Скопје продолжува судењето на обвинетите во случајот Транспортер. Според информации на Битолски весник за утре останува да се сослуша само уште еден сведок на СЈО, а ...

Read More »

“Транспортер “продолжува на 28 септември

Денеска во Скопскиот суд продолжи сидскиот процес „Транспортер„. По сослушувањето на неколку сведоци судскиот процес е закажан за 28 сепември, кога како што истакна судијаката ке има забрзано судење.  

Read More »

Продолжува судењето за “Транспортер“

На обвинителна клупа денеска треба да седнат обвинетите во предметот на СЈО „Транспортер“. Поранешниот битолскиот градоначалник Владимир Талески и уште 20-тина лица во овој случај се товарат за злоупотреба на службената положба во врска со организирањето превоз на ученици во ...

Read More »

Транспортер: И Талески побара изземање на судечкиот совет

Во Кривичниот суд Скопје денеска се одржува ново рочиште за случајот „Транспортер“ на кое се присутни сите 21 обвинети лица. По примерот на судските процесот кои се водат против функционери од претходната власт што ги покрена СЈО, така и во ...

Read More »

Продолжение на судскиот процес за “Транспортер“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за случајот на Специјалното јавно обвинителство „Транспортер“. Во овој случај обвинети се поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески и уште 20-тина лица за злоупотреба на службената положба во врска со организирањето ...

Read More »

Судењето на Владимир Талески одложено за 21 февруари

Судењето на поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, денеска беше одложено за 21 февруари. Причината за одложувањето е тоа што Апелациониот суд сè уште не одговорил на поднесена жалба во овој предмет. Талески заедно со уште 20-ина лица во предметот ...

Read More »

По “Транспортер 1“ и “ Транспортер 2“

По “ТРанспортера 1“ СЈО денеска го отвори и “ Транспортер2“ во кое се осомничени  десет  лица, меѓу кои  поранешниот градоначалник Владимир Талески,  секретарот на  Општината, Слободан Бончановски, пет  превозници и тројца поранешни директори на  училишта. -Од прибраниот доказен материјал  за ...

Read More »