Home / Tag Archives: цени

Tag Archives: цени

Тоска го призна убиството

Во прилепскиот Основен суд денеска почна и брзо заврши судскиот процес против битолскиот полицаец, 25-годишниот Енвер Тоска кој на свиреп начин го уби својот сограѓанин, 36-годишниот Алили Бекир на 14 септември минатата година, чие тело беше пронајдено кај прилепското село ...

Read More »

НАМАЛЕНИ ЦЕНИ ВО МОЛИКА ОД 15 ДО 20 ОТСТО

Хотелот Молика е создаден да овозможи максимално уживање релаксирање и спокој, место кое плени со својата непосредна топлина во срцето на Националниот Парк Пелистер       Овој пат од вредните раце на нашите гастрономи вкусете одлична храна со намалени цени и направете ...

Read More »

СЈО да ги (пре)испита тендерите во РЕК Битола

Тендерот кој деновиве го доби фирмата “Транс Мет Доо“ за ископ на јаглен и јаловина во РЕК Битола, која понудила само еден денар повеќе oд „Транс Мет Доо“од само  44 денари за гига џул повторно го отвори прашањето за тоа ...

Read More »

Анѓушев:Каде завршуваа парите од ископот на јаловина во РЕК Битола

Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, објасни дека минатото раководство на ЕЛЕМ имаше распишано тендер за ископ на јаглен и јаловина во РЕК Битола и дека на тој тендер имало негативно поддавање. Вели дека во ...

Read More »

Горивата од полноќ поскапуваат

Бензините и дизел горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за два денара по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 7,01, односно ...

Read More »

Од полноќ поскапуваат бензините

Бензините од полноќ поскапуваат за 2, а дизелот за 1,5 денари, одлучи Регулаторната  комисија за енергетика. Малопродажната цена на „еуросупер БС-95“, изнесува 62 денари за литар, „еуросупер БС-98“ од полноќ ќе се продава по цена од  64 денари за литар, ...

Read More »

Се намалија цените на бензините и на дизелот

Малопродажните цени на бензините се намалија за 1,5 денари, а на дизелот за 2 денари. Новата цена на „евросупер БС-95“ изнесува 59,50 денари за литар, а на „евросупер БС-98“ е 61,50 денари за литар, а дизелот се продава по 46 денари за ...

Read More »

Државата нема да ги толерира дивите откупувачи на пченица

Министерството за земјоделство, шумарство и за водостопанство е партнер на производителите на пченица и мелничарските претпријатија во државата, и заеднички интерес на сите е успешен крај на жетвата од годинaшната реколта, истакна заменик-министерот Ване Костадиновски за време на денешната посета ...

Read More »

Од 30 јуни драстично паѓаат цените во роаминг

-Македонија, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина успеаја да воспостават свој регулаторен пазар и од 30 следниот месец меѓусебно да комуницираат по драстично намалени цени  во роаминг – оцени  министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски. Според потпишаната ...

Read More »

Бензините поевтинуваат за 1,5, а дизелот поскапува за 0,5 денари

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денари од литар, а дизелот поскапува за 0,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава за 70,50 за литар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 72,50 денари. Новата ...

Read More »