Home / Tag Archives: власта

Tag Archives: власта

Заев:Предвремените избори во октомври 2020 год.

Предвремени избори ќе има кон крајот на октомври идната година, односно 45 дена пред редовните, изјави премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарски прашања, за време на денешната посета на фабриката „Маркарт“ во Велес. Заев нагласи дека власта настојува да покаже ...

Read More »

Милошоски: Случајот “ Рекет “ го смислил и водел човек од власта

Главниот нарачател кој давал одредени инструкции во случајот „Рекет“, што беше обелоденет вчера, според пратеникот Антонио Милошоски од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, е дел од владејачка партија. Милошоски во денешната изјава за медиумите во Собранието во врска со случајот за кој веќе ...

Read More »

СЈО ги чешла договорите на Општината со медиумите

Според извори на порталот на Битолски весник покрај тоа што ги треси договорите за “ бесплатниот превоз “ и другите договори поврзани со некои инфратсруктури зафати, СЈО ги чешла и договорите на Општината со медиумите. Засега нема официјална информација кои ...

Read More »

Оливер Дерковски претседател на ДИК

По договорот на лидерската средба, пратениците вечерва ќе гласаат за новиот состав на Државната изборна комисија која треба да го спроведе референдумот. ВМРО ДПМНЕ го предлага  Оливер Дерковски за претседател,  а за член Елизабета Постоловска. СДСМ ги предлага Борче Кондарко, Јанакие ...

Read More »

Груевски повторно се повикува на народот

Зборувајки за актуелните состојби во државата лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, кој сеуште прави анализа за изборниот дебакл во интервју за Република мегу другото изјави: Планот им е преку заплашувања, притисоци, апсења и поткупи да го решат тоа. Се ...

Read More »