Home / Tag Archives: вработување

Tag Archives: вработување

Непотизам

Во изминатата недела во фокусот на вниманието на битолската јавност беше “непотизмот “ на битолските политичари. На удар на критиката се најде градоначалничката на Битола, Наташа Петровска, која според ВМРО-ДПМНЕ, во изминатите 100 дена, откако ја презела градоначалничката функција, единствениот ...

Read More »

Министерот Диме Спасов покрај со својата се луксузирал и со картичката на возачот на Агенцијата за вработување

Освен службена картичка од Министерството за труд Диме Спасов имал на користење и картичка за трошење од Агенцијата за вработување. Наодите и сознанијата ги обелодени новото раководсто. Картичката на Спасов му била дадена само неколку дена пред да биде назначен ...

Read More »

Саем за вработување во Битола

Агенцијата за вработување на Реппублика Македонија  денеска во Битола го одржа вториот Саем за вработување на кој со свои штандови се претставија 40-на фирми и организации од Пелагонискиот регион. Според директорот на Агенцијата за вработување Влатко Поповски, саемските манифестации се ...

Read More »

СДСМ ветува низа проекти за младите

-Младите во Македонија најсилно ги почуствуваа погубните политики на актуелната власт. Според Светска Банка, невработеноста кај младите во нашата држава изнесува над 50 проценти. Во изминатиот период Универзитетот беше свесно ставен на маргините на оштеството, а професорите замолчени. Со измените ...

Read More »

Протест на вработените од “Југохром“ во Скопје

Вработените во комбинатот „Југохром“ од тетовско Јегуновце денеска ја блокираа крстосницата кај Судската палата во Скопје, во знак на протест од исклучувањето на печките на комбинатот. Бараат повлекување на одлуката на Инспекторатот за животна средина за исклучување на печките на ...

Read More »

Агенцијата за вработување со нови методи за намалување на невработеноста

Спроведени се четири различни активни мерки во центрите за вработување во Битола, Куманово, Тетово и во Скопје. За секоја мерка се одвоени по 10.000 евра од Европската унија. Агенцијата за вработување на Македонија со експерти од Германија и Литванија спроведува ...

Read More »

Огромен интерес кај битолчани на Саемот за вработување

Повеќе од 60 компании се претставија на денешниот  Саем за вработување, кој се оддржа во  Битола. Фоајето на Народниот театар во Битола беше претесно да ги прими граѓаните кои бараат пристојна работа. Имаше заинтересирани од сите возрасти, и подеднакво и ...

Read More »

Утре саем за вработување во Битола

Над 70 компании од различни дејности утре ќе ги претстават профилите на потребниот работен кадар на Саем за вработување во Битола.   Саемот, што ќе се одржи во Битолскиот театар од 11 до 14 часот, е продолжение на активностите на ...

Read More »

Саем за вработување наскоро и во Битола

Продолжуваат саемите за вработување. По одржаните четири во Скопје, Неготино, Охрид и во Штип, наредните ќе се одржат во Битола и во Струмица. Ваквиот начин на претставување на компаниите дава добри резултати, информираат од Владата на Република Македонија. Ваквиот начин ...

Read More »

Диме Спасов: За неколку месеци вработени 4.300 млади на возраст до 29 години

Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов, вчера во Битола посочи дека за неколку месеци, вработени се вкупно 4.300 млади на возраст до 29 години, благодарение на поволностите за компаниите што ги овозможи Владата на Република Македонија. -Преку овие ...

Read More »