Home / Tag Archives: жири

Tag Archives: жири

Доре претседател на жирито на фестивалот во Москва

Филмскиот критичар и уметнички директор на фестивалот „Браќа Манаки“, Благоја Куновски-Доре, од 18 до 26 април кога ќе се одржува 41 издание на А-категорниот МИФФ /Интернационалниот Филмски Фестивал во Москва, на предлог на генералниот секретар Клаус Едер, ќе претседава со ...

Read More »

Јоланда Поденојте лауреат на фестивалот на монодрамата

Синоќа во преполнетата  театарска сала на Народниот театар во  Битола со одигрувањето на претставата „Случајот Хармс” од Театар Комедија Скопје беше спуштена завесата на годинашното 18. по ред издание на  интернационалниот фестивал на монодрамата  во Битола. Актерката  Јоланда Поденојте  од ...

Read More »

Актери од повеќе земји ќе земат учество на Фестивалот на монодрамата

На  четврти мај започнува Фестивалот на монодрамата во Битола. Фестивалот ќе трае седум  дена, а вљубениците во театарот ќе имаат можност да погледнат 13. монодрами кои ќе се борат за престижната награда „Гран При”, како и неколку претстави кои ќе ...

Read More »

Со театарската претстава „Животот на Молиер“ во изведба на МНТ, започна 17. Интернационален фестивал на монодрама

Со театарската претстава „Животот на Молиер” од Михаил Булгаков во режија на Александар Поповски, а во изведба на МНТ, синоќа во Битола започна 17. издание на „Интернационалниот фестивал на монодрама”. Натпреварувачкиот дел на фестивалот ќе започне денес со монодрамата „Приказни ...

Read More »

Награда за Петре Димовски на конкурсот на “Нова Македонија“ за расказ

Весникот “Нова Македонијa“ во рамките на одбележувањето 70 години од излегувањето, ги додели наградите за краток расказ.  Меѓу добитниците е и битолскиот писател Петре Димовски, кој во конкуренција од 222 пристигнати раскази на конкурсот, ја освои втората награда за расказот ...

Read More »