Home / Uncategorized / Денес пекол, од утре заладување

Денес пекол, од утре заладување

Во Македонија денеска ќе биде сончево и многу топло, со утринска температура од 15 до 22 и дневна од 36 до 43 степени, а УВ-индексот ќе биде 9. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер кој во западните и во југозападните делови повремено ќе се засилува.
Во Скопје слично време, сончево и многу топло со температура од 21 до 40 степени.
Утре од север ќе се спушта посвежа воздушна маса што ќе предизвика на повеќе места нестабилно време со поројни врнежи од дожд и појава на грмежи, особено попладне. Локално е можна и појава на невреме.
В понеделник ќе преовладува променливо и свежо време со локален дожд. Во недела ќе дува умерен, а во понеделник и вторник засилен ветер од северен правец, кој ќе предизвика значително опаѓање на максималната температура, која во понеделник ќе биде најниска во интервал од 21 до 29 степени.
Од вторник ќе има стабилизирање на времето, температурата ќе биде во благо покачување.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*