Home / Tag Archives: Белград

Tag Archives: Белград

Вучич: Или седите дома, или затвор од 3 до 12 години

Вечерва претседателот на Србија, Александар Вучич изјави дека дека сите кои нема да ја почитуваат изолацијата ќе бидат казнети со казна затвор од 3 до 12 години. Србија рече Вучич ќе постави по 3.000 кревети во Белград, Ниш и Нови ...

Read More »

Заев со предлог Белград и Приштина да го следат Преспанскиот договор

Преспанскиот процес може да биде пример за решавање на спорот меѓу Белград и Приштина, порача денеска во Брисел премиерот Зоран Заев во изјавата по работниот ручек со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Федерика Могерини со лидерите ...

Read More »

ЕУ го поздрави договорот Вучиќ-Заев

Европската унија денеска го поздрави решавањето на билатералното прашање меѓу Србија и Македонија. По повод постигнувањето договор од пет точки меѓу македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ, во Европската комисија оценуваат дека прашањето е решено со „конструктивен ...

Read More »

Нова забрана од СПЦ за прослава на Прохор Пчински

Српската православна црква и годинава нема да дозволи официјалната делегација на Македонија овој пат предводена од премиерот Зоран Заев да го посети манастирот „Прохор Пчињски“ по повод одбележувањето на Илинден, пишува српскиот весник „Ало“, цитирајќи извор од СПЦ. Патријархот Иринеј ...

Read More »

Отворена изложба од Траиковски во Белград

Деновиве, во Белград, во Галеријата” Куќа Легата” која е лоцирана на главната улица во Белград (Кнез Михајлова бр.46) свечено беше отворена изложба на слики од Борислав Траиковски (1917-1996) која се организираше по повод 100 години од неговото раѓање. Делата беа ...

Read More »

Битолски адвокати во посета на адвокатите на Србија

Делегација на адвокати, судии, правници од стопанството и приправници од Битола, во периодот од 21 до 23.11.2014 г. го посетија Белград и најзначајните правни институции на Србија. Членовите на делегацијата го посетија Правниот факултет при Универзитетот во Белград, каде беа ...

Read More »

Жолтио сепак, заминува по пехарот

Борче Костов – Жолтио конечно утре рано наутро заминува со експедицијата на мото- федерацијата на Македонија на чело со претседателот Ленин Јовановски, во Белград, Србија каде ќе се одржи прогласувањето на годинашните победници од Југосточниот европски шампионат во мото-крос. Пред ...

Read More »

Кико и Жолтио во Белград по пехарите

Двајцата битолски мото кросисти Христијан Илиевски – Кико и Борче Костов – Жолтио, кои беа и македонска мото-крос репрезентација, деновиве треба да заминат за Белград, Србија каде треба да ги добијат пехарите за освоените пласмани во мото – крос во ...

Read More »