Don't Miss
Home / Uncategorized / ЕУ го поздрави договорот Вучиќ-Заев

ЕУ го поздрави договорот Вучиќ-Заев

Европската унија денеска го поздрави решавањето на билатералното прашање меѓу Србија и Македонија.

По повод постигнувањето договор од пет точки меѓу македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ, во Европската комисија оценуваат дека прашањето е решено со „конструктивен пристап“ од обете страни.

– Го поздравуваме фактот што овој случај е решен на конструктивен начин. Меѓусебната почит, добрососедските односи и јакнењето на регионалната соработка остануваат основа за европскиот пат на целиот регион – порача портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчиќ во изјава за Танјуг.

Претходно таа порача дека ЕУ внимателно го следи развојот на ситуацијата меѓу Белград и Скопје, но одби да ги коментира билатералните прашања меѓу двете земји.

– Очекуваме двете страни да покажат воздржаност и да ги решат прашањата на мирен начин, во духот на добрососедските односи -изјави Коцијанчиќ претходно денеска.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*