Don't Miss
Home / Tag Archives: Вучиќ

Tag Archives: Вучиќ

Вучиќ нема да бегам како Груевски

Ќе бидам со својот народ се додека сум негов избор, а потоа ќе живеам во својата земја, бидејќи друга немам. Никогаш нема да заминам од државата и нема да го видите „случајот Груевски“ или нешто слично, изјави српскиот претседател Александар ...

Read More »

ЕУ го поздрави договорот Вучиќ-Заев

Европската унија денеска го поздрави решавањето на билатералното прашање меѓу Србија и Македонија. По повод постигнувањето договор од пет точки меѓу македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ, во Европската комисија оценуваат дека прашањето е решено со „конструктивен ...

Read More »

Утре во Белград средба Вучиќ со македонската амбасадорка

Српскиот претседател Александар Вучиќ утре ќе ја прими македонската амбасадорка во Белград Вера Јовановска Типко. Средбата ќе се одржи во 11 часот, пренесува Танјуг. Претседателот на македонската Влада Зоран Заев и српскиот претседател Вучиќ денеска телефонски разговараа по повлекувањето на ...

Read More »

Српската опозиција едногласна: Вучиќ сака да го дестабилизира Регионот

Партиите од српската опозиција изразуваа загриженост за влошување на односите помеѓу Македонија и Србија откако Владата на Александар Вучиќ одлучи да го повлече дипломатскиот персонал од амбасадата во Македонија. Опозицискиот политички блок во соседната земја ја критикува надворешната политика на ...

Read More »

Шпионската афера на стенд бај

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и претседателот на Република Србија Александар Вучиќ со заедничко соопштение до јавноста по телефонскиот разговор кој го имале денеска. Од Владата велат дека во долг разговор ги разгледале сите аспекти на новонастанатата ...

Read More »

“Жешка“ телефонска линија Вучиќ- Заев

Македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во 12 часот телефонски ќе разговараат за последните случувања во односите меѓу Белград и Скопје и повлекувањето на целиот персонал од Амбасадата на Србија во Македонија, пренесуваат српските медиуми. Шефот ...

Read More »

“ Големо уво “ од Скопје за Белград

Насловните страни на српските медиуми денеска исполнети со неофицијални информации за дипломатскиот инциденти што го предизвика Србија откако реши да го повлече персоналот од својата амбасада во Македонија на консултации во Белград. Медиумите во соседна Србија пишуваат дека српските дипломати ...

Read More »