Home / Uncategorized / Утре во Белград средба Вучиќ со македонската амбасадорка

Утре во Белград средба Вучиќ со македонската амбасадорка

Српскиот претседател Александар Вучиќ утре ќе ја прими македонската амбасадорка во Белград Вера Јовановска Типко.

Средбата ќе се одржи во 11 часот, пренесува Танјуг.

Претседателот на македонската Влада Зоран Заев и српскиот претседател Вучиќ денеска телефонски разговараа по повлекувањето на српскиот персонал од Амбасадата во Скопје.

Македонија и Србија ќе работат на зачувување и унапредување на билатералните односи, а секое евентуално несогласување во меѓусебните односи ќе го решаваат исклучиво со дијалог, договориле Заев и Вучиќ во денешниот телефонски разговор за новонастанатата состојба во односите меѓу Скопје и Белград.

Како што се наведува во заедничкото соопштение, тие се согласиле дека Република Македонија и Република Србија, без оглед на сите политички разлики за одредени важни политички регионални прашања, заеднички ќе се борат не само за зачувување, туку и за унапредување на пријателските

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*