Home / Tag Archives: битолчани

Tag Archives: битолчани

Од општината смируваат: Пристигнатите битолчани од Малта не се опасност за Битола

                   Во врска со пристигнувањето на двата автобуса со наши државјани од Малта во Битола, општина Битола вечерва се огласи со соопштение. Во него се вели: -Пристигнатите лица, наши сограѓани, се сместуваат во контролирана изолација, со полициски надзор, а претходно прегледани ...

Read More »

Имунитетот на “Најуспешните битолчани”

                             Манифестацијата “ Избираме најуспешни битолчани 2019 “  во традицоналниот датум, последниот петок во февруари привремено е одложена.           Почитувајќи ги препораките на Министерството за здравство Битолски весник, како организатор на Манифестацијата, истиот момент по официјалното соопштување на препораките ...

Read More »

Стартува акцијата “Избираме најуспешни битолчани 2019”

                    Со завршувањето на Старата 2019  и доаѓањето на Новата 2020 година, Битолски весник ја почна  традиционалната акција “ Избираме најуспешни битолчани 2019”           Веќе во овој број го објавуваме првиот  гласачки купон преку кој нашите читатели ќе можат ...

Read More »

Збогум Љубиша

На 81 година вчера почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра, Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937 година. На македонската јавност ѝ е познат ...

Read More »

“Вавилон“ (веќе) распродаден

Акција на Битолски весник”Избор на најуспешни битолчани за 2017”. И покрај тоа што до Изборот на најуспешни битолчани за 2017 година остануваат уште 16 дена веќе уште од сега можеме да кажеме дека што се однесува до нас, како организатори, ...

Read More »

Буџет за штедење и капитални проекти

Се она што беше дел од нашата победничка изборна програма започнуваме да го реализираме. Буџетот на Општина Битола кој се предлага за предстојната 2018 година укажува на наменско трошење на планираните средства согласно законските прописи. Уште во првата година од ...

Read More »

Илиоски ветува стари проекти

Политичката кампања изминува а од ДПМНЕ и Илиоски ги слушаме старо-новите проекти кои ги ветуваат во сите нивни изборни кампањи и кои досега требаше да бидат направени. Едно од тие нивни лажни ветувања е и планинарскот дом Копанки во срцето ...

Read More »

КК Пелистер останува прволигаш

На неполна недела пред стартот на сезоната, екипата на Пелистер доби потврда од МКФ дека ќе игра во Првата македонска кошаркарска лига. Битолчани заедно со Вардар испратија барање за проширување на лигата на 12 екипи уште во јули, но се ...

Read More »

ВМРО ДПМНЕ ќе победи на локалните избори

Како професионалец сум реализирал низа проекти за поквалитетен живот во Битола, пред се во областа на културата. Верувам дека многумина од нас се среќни што во Битола овозможивме 3Д кино,  што Фестивалот “Илинденски денови” го издигнавме над своето ниво, што ...

Read More »

Градоначалникот Талески имал приватна фирма за снимање филмови

Градоначалникот на Битола, Владимир Талески имал фирма за снимање на филмови, видеофилмови и телевизиска програма. Талески прред да стани градоначалник уште на 30 август 2004 година заедно со уште еден висок функционер на ВМРО ДПМНЕ и друг близок роднина сопругата ...

Read More »