Home / Tag Archives: БНТ

Tag Archives: БНТ

Репертоар на Народниот театар од деветти до 14 декември

Од Битолскиот Народен театар е поставен следниот репертоар на претставите што ќе се одиграат од деветти до 14 декември. 09,12.2014 (вторник)     19.30ч. „Без паника“ текст: Мика Мулуахо режија: Благој Мицевски 10.12.2014 (среда)        19.30 ч. Каренина ...

Read More »

Репертоар на БНТ од 17 до 22 ноември

Ова е репертоарот  на Битолскиот Народен театар од 17 до 22 ноември 17.11.2014 (понеделник)          19,30  часот „Без паника“ автор:Мика Мулуахо режија: Благој Мицевски 18.11.2014 (вторник)              19.30 часот „Без паника“ автор:Мика ...

Read More »

70 години храм на културата! Среќен роденден БНТ!

На 14-ти ноември 1944 година е основан Битолскиот Народен театар. По тој повод, утре ќе се одржи централната свеченост по повод 70- роденден на храмот на културата и уметноста во Битола. Верната публика и вистинските вљубеници во театарската уметност ќе ...

Read More »

Репертоар на БНТ од 10 до 16 ноември

  За сите љубители на театарската уметност, ве информираме за репертоарот на Битолскиот Народен театар и претставите што ќе се одиграат следната недела. 11.11. 2014(вторник) 19.30 ч. „Без паника” автор: Мика Мулуаху режија: Благој Мицевски 12.11.2014 (среда) 19.30 ч. „Хамлетмашина” ...

Read More »

После Русија, БНТ гостува на ИФ на театарски класици во Пекинг

За неполни две седмици Битолскиот Народен беше и сеуште е  на две мошне значајни гостувања. Со „Иванов” во Ростов на Дон во Русија и деновиве со „Хенри 6 “ во Пекинг Кина . Фасцинантен настап имаа на Мини фест 13-ти ...

Read More »

Битолскиот театар ќе гостува во Русија и во Кина

Ансамблот на Битолскиот Народен театар ќе гостува во Русија и во Кина. Во Русија ќе биде прикажана претставата „Иванов” додека во Кина ќе се одигра претставата „Хенри Шести”. – Првото гостување е во Ростов на Дон каде што на тамошниот ...

Read More »