Don't Miss
Home / Tag Archives: чествување

Tag Archives: чествување

Чествување за бранителите

Со полагање букети свежи цвекиња на спомен обележјата, како и споменикот “Ангел” во  паркот, кај Градскиот часовник, како и одржување на традиционалниот фудбалски турнир, беше одбележана 16 годишнината од трагичната смрт на  петтемина припадници на АРМ, кои  на 5 јуни  ...

Read More »

Свечена академија по повод 110-годишнината од смртта на Дамјан Груев

Во големата сала на Центарот за култура – Битола  се одржа свечена академија, по повод 110-годишнината од смртта на македонскиот револуционер Дамјан Груев. На академијата, која ја организира Здружението на граѓани за заштита на ликот и делото на Дамјан Груев, ...

Read More »

Со света божествена литургија и литија се одбележува заштитникот на градот Св. Нектариј Битолски

Општината Битола заедно  со Преспанско-пелагониската епархија го одбележува  Денот на преподобен Св. Нектариј Битолски- светец,  заштитник на градот  Битола. Одбележувањето  започна  во црквата “Св. Велико маченик Димитриј”, каде  се одржа света божествена литургија, а веднаш потоа и литија –  носење ...

Read More »

Врачени наградите „Св. Климент Охридски“

Проучувачот на македонскиот фолклор Марко Китевски, обоистката Гордана Јосифова-Неделковска, скулпторот Жарко Башески, поетесата и преведувачка Весна Ацевска-Стојчевска и театарската критичарка Лилјана Мазова денеска во Собранието на Република Македонија ја примија државната награда „Св. Климент Охридски“ за долгогодишни остварувања во областа ...

Read More »

Чествување за бранителите кај Вејце

Со положување на букети свежи цвеќиња пред споменикот на бранителите, во дворот на СВР-Битола и споменикот “Ангел“ во паркот кај Градскиот часовник, денеска во Битола беше оддадена почит на загинатите бранители во конфликтот од 2001 година во тетовското село Вејце. ...

Read More »

Панихида за револуционерот Ѓорѓи Сугарев во Паралово

По повод 109 години од загинувањето на легендарниот бескомпромисен револуционер на македонската кауза Ѓорѓи Сугарев , на неговото вечно почивалиште во Паралово се одржа панихида во организација на општина Новаци. -Секоја година го одбележуваме загинувањето на Ѓорѓи Сугарев. Годинава чествуваме ...

Read More »

Чествување за Милтон Манаки

На Влашките гробишта во Битола денеска беше организирано чествување по повод 51 година од смртта на првиот филмски снимател на Балканот Милтон Манаки. Чествувањето беше во организација на Комуната на Власите, а покровител на манифестацијата е градоначалникот на општината Битола, ...

Read More »

Панихида за Павел Шатев

Денеска на Светонеделските гробишта во Битола во организација на Унијата на млади сили на ВМРО ДПМНЕ се одржа панихида за најпознатиот гемиџија и првиот министер за правда во Асномска Македонија, Павел Шатев. Павел Шатев,чиј гроб се наоѓа во Светонеделските гробишта ...

Read More »

Чествување на Француските гробишта за жртвите од Првата светска војна

Со положувањето венци и букети цвеќе на споменикот на француските гробишта во Битола, во присуство на амбасадорите на Франција и Германија, Лорен Оер и Кристина Алтхаузер, министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски и голем број делегации, беше одбележана ...

Read More »

Чествување пред споменикот на Даме Груев

Со полагање букети свежо цвеќе, пред споменикот на македонскиот револуционер Даме Груев во дворот на Заводот и музеј- Битолa, денеска,  беше одбележан големиот празник нa мaкедонската револуционерна борба, 23 Октомври. Пред споменикот на Даме Груев, букети свежо цвеќе, положија, градоначалникот ...

Read More »