Home / Tag Archives: Демир Хисар

Tag Archives: Демир Хисар

Немало пропусти при лекувањето на пациентот од Демир Хисар

          Дoцна попладнево  од Државниот санитарен инспекторат изјавија дека при третманот на пациентот од  Психијатриската болница во  Демир Хисар, кој бил позитивен на ковид 19 во Клиничката болница во Битола, немало пропсти.           По инспекцискиот надзор кој го направи државниот ...

Read More »

Штрајк во Психијатриската болница во Демир Хисар

Двесетина вработени во психијатриската болница во Демир Хисар, денеска стапија во штрајк пишува ТВ 21 Причините за штрајкот е поради непродолжување на договорите на дело на овие вработени, кои истекуваат на 31 декември. -Нашиот протест е во име на цел ...

Read More »

Еден загинат и четворица повредени во сообраќајка на раскрсницата Битола- Демир Хисар

Вчера  во 21,05 часот, во СВР- Битола, пријавена  е случена сообраќајна незгода  на Кукуречанска раскрсница на надвозникот од патот Р-1305 Битола – Демир Хисар. Во сообраќајната незгода учесници беа: ПМВ „Мерцедес 200” со битолски регитарски ознаки, управувано од лицето Сашо ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата со митинзи во Демир Хисар и Битола

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За Подобра Македонија” денеска ќе одржи два митинзи. Првиот митинг ќе биде во Демир Хисар (Градски Плоштад) во 17:30 часот, а вториот митинг ќе се одржи во Битола ( Плоштад Магнолија) со почеток од 20:00 часот.  

Read More »

Демир Хисар најпогоден од денешното невреме

Подрачјето на Демир Хисар е најпогодено од денешното  невреме со интензивен пороен дожд, засилен ветер, чести грмежи и град, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Според податоците од радарските центри, позначителна нестабилна облачна маса се уште навлегува од југ, од ...

Read More »

Опасност од нови излевања на Црна Река кај Демир Хисар

Новите врнежи од дожд и снег предизвикаа загриженост од можни нови излевања на реките, особено е критично со Црна Река кај Демир Хисар, која што е зголемена и секој момент се очекува излевање. Како што соопшти ДСЗ, ситуацијата во Битола ...

Read More »

Бик усмрти битолчанец

Битолчанецот со иницијали  Симе Ѓ. вчера во  претпладневните часови   го напасувал својот добиток во атарот  на селото Брезово, демирхисарско, кога во еден момент бик тежок околу 400 килограми почнал да го удара по главата и телото. Околу 11:20 часот ...

Read More »

Демирхисарец со ловџиска пушка застрела син и друго момче

Со истрел од ловџиска пушка 69 годишниот Миле И. од демирхисарското село Мренога ги застрелал својот 40 годишен син Добре и уште едно 21 годишно лице, објави Пресс24, кој се повикува на полициски извори Инцидентот се случил утрово околу 2:30 ...

Read More »