Don't Miss
Home / Tag Archives: ЏАфери

Tag Archives: ЏАфери

Средба Дескоска – Џафери

Собраниската седница за законот за Јавното обвинителство доцни речиси два часа. Според собраниски извори, во Собранието пристигнала нова верзија на законот, при што некои од пратениците побарале дополнителни консултации со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Во Собранието пристигнала и министерката ...

Read More »

Почна и заврши седницата на Собранието

Само што започна, седницата на која требаше да се гласаат уставните измени, беше прекината. Откако пред пратениците се обрати премиерот Зоран Заев, спикерот Талат Џафери ја прекина седницата за секој пратеник да можел да добие стенограм од говорот на Заев. ...

Read More »

Кривични пријави за Заев ,Димитров и Џафери

ВМРО-ДПМНЕ до Јавното Обвинителство за организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против премиерот Зоран Заев, против Никола Димитров, против Талат Џафери, како и против сите пратеници кои што гласаа за овој капитулантски, противуставен и противзаконски договор потпишан со Република ...

Read More »

Талат Џафери: Утре се гласа за разрешување на Зврлевски

Претседателот на Собранието Талат Џафери, одлуката на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да ја напуштат седницата на која на дневен ред беше разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски, ја оцени како политичка. Тој за телевизија 21 рече дека во недостаток на аргументи, ...

Read More »

Талат Џафери се сожали.Утре неработен ден за пратениците

Собранискиот спикер Талат Џафери се премисли-утрешната седница иако закажана,се одложи. Пратениците веќе добиле смс порака дека седницата планирана за утре се презакажува за в понеделник. Според неофицијалните информации од собранието,седницата се одложува поради активностите на дел од политичарите околу одбележувањето ...

Read More »

Распишани локалните избри за 15 октомври

Македонија на 15 октомври ќе гласа за избор на градоначалници и членови на општинските совети. Собранискиот спикер, Талат Џафери, денеска ги распиша локалните избори, а решението ќе го добие и Државната изборна комисија. Изборната кампања, како што најави тој, ќе ...

Read More »

Амнестија за жртвите на режимот на Груевски

„Семејствата на жртвите на вледеењето на Никола Груевски“ бараат амнестија за затворениците и ревизија на пресудите на македонските судови, рече Мери Николова на заедничка прес-конференција со семејствата и роднините на лицата кои се во затвор. „Пред 18 дена во Собранието ...

Read More »

Талат Џафери: На 6 август ги распишувам локалните избори

Условите со работата на парламентот се драстично попозитивни од 27 април – шефот на законодавниот дом Талат Џафери на отчет за сработеното во првите 100 дена од стапувањето на функцијата на крвавиот четврток. Џафери најави исполнет распоред за работа пред ...

Read More »

Претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за државната агенција МИА кажа дека одморот на пратениците ќе почне од 4 август, а краен рок да ги распише локалните избори е 6 август. „(Одморот на пратениците ќе почне) од 4 август, ...

Read More »

Парламентот (ќе)работи во три смени

Собранието заседаваше до 3.30 часот утринава, откако претседателот на законодавниот дом Талат Џафери синоќа прогласи постојано заседание. Џафери одлучи Парламентот да заседава постојано, откако пратениците на ВМРО-ДПМНЕ  кои се организирани во 10 пратенички групи, се обидоа со паузи и бесконечни ...

Read More »