Home / Tag Archives: до балчак

Tag Archives: до балчак

Термини за проекциите на филмот “До балчак“

Македонскиот филм на режисерот Столе Попов “До балчак“ чија премиера беше на Интернационалниот филмски фестивал “Браќа Манаки“ овие дена се прикажува во големата сала на Центарот за култура. Во продолжение се термините за проекциите на филмот за кој најмногу се ...

Read More »

Дуканџиите се плашеа да протестираат на фестивалот “Браќа Манаки“

Иако дуканџиите, на кои продуцентот на филмот на Столе Попов “ До балчак” им должел многу пари се закануваа со “ масовни “ протести пред отворањето на фестивалот “ Браќа Манаки “ и проекцијата на филмот “До балчак”, сепак тие ...

Read More »

Филмот “До балчак“ македонски кандидат за Оскар

Филмот „До балчак” на режисерот Столе Попов е единствениот македонски кандидат за престижната награда Оскар. Комисијата во состав на Роберт Насков (продуцент) претседател на Комисијата, Димитар Попов (директор на фотографија), Вардан Тозија (режисер), Иван Бартлинг (сценограф) и Горан Игњатовски (дизајнер ...

Read More »

Полна сала и овации за премиерата на филмот “До балчак”

Синоќа, во преполнетата сала на Центарот за култура во Битола, беше прикажана премиерата на македонскиот филм “До балчак” во режија на Столе Попов. Иако, имаше шпекулации дека ќе се случи протест на дел од дуќанџиите кои не добиле хонорари од ...

Read More »

Дуканџиите се закануваат со протести на премиерата “ До Балчак”

Битолските дуќанџии кои две години чекаат да им бидат платени трошоците направени од екипата која го снимаше филмот „До балчак”, најавуваат протести пред проекцијата на филмот в недела во Центарот за култура. Револтирани од непочитувањето на договорот што го потпишале ...

Read More »