Don't Miss
Home / Tag Archives: европски

Tag Archives: европски

Утре се отвора битолскиот затвор

Утре во Битола свечено ќе биде отворен битолскиот затвор. Битолскиот затвор е целосно реновиран со европски пари и е изгреден по сите европски и светски стандарди. За реновирањето на затворот, кое траеше подолго од 1,5 година потрошени се околу 1,5 ...

Read More »

Битола ќе добие затвор со европски стандарди

Битолскиот затвор кај „Црн мост“ од пред извесно време е целосно празен и отворен. Првпат откако е изграден овој затвор, освен на влезната капија, нема ни полицајци ни чувари. Во затворот нема ни затвореници. Тие од пред извесно време се ...

Read More »

Нова стратегија за европски пари

Македонија недоволно ги користи европските пари. Процедурите за искористеност на ИПА фондовите заглавени во неинформираност и слаби проекти кои не  добиваат  зелено светло од Европа. Владата подготвува нова стратегија со која ќе се прават квалитетни проекти за добивање на странска  ...

Read More »

Спектакуларен пречек на европските ракометни шампиони

Спектакуларен пречек на европските ракометни шампиони. Ракометарите на Вардар  пристигнаа  на плоштадот „Македонија“ каде илијадници граѓани се собраа да ја прослават европската титула. Европските шампиони беа пречекани на аеродромот „Александар Велики“ од голем број навивачи меѓу кои беа градоначалникот на ...

Read More »

Битолчанецот Ристо Димитров-Чурино европски шампион во ММА на ИСФА

Ристо Димитров – Чурино ја освои европската титула на ИСФА во саботата вечерта во спортската сала “Младост“ во Битола, на гала вечерта во Битола во борбата за европската професионална титула на ИСФА во првата рунда го совлада Амел Шабановиќ од ...

Read More »

Европски искуства за современа настава

Во СОУ “Таки Даскало“ Битола, се одржа завршна презентација на проектот “Иднината на образо-ванието е во имплементација на европската клима за учење во училиштето“, кој се реализира во рамките на програмата за мобилност “Еразмус плус“. Членовите на тимот, кој беше ...

Read More »

Груевски се обрати и учествуваше во дебатата на ЕПП во Европскиот парламент

Во рамките на посетата на Стразбур претседателот на Владата на Република Македонија и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера имаше обраќање и учествуваше во дискусијата на парламентарната група на Европската народна партија  во Европскиот парламент. Тој учествуваше на нивната координација ...

Read More »

Соработка на регионалните комори од Македонија, Грција и Албанија

Во рамките на трилатералната соработка на регионалните Стопански комори на Битола, Лерин и Унијата на Стопански комори од Албанија, денеска во Битола се одржа бизнис форум за прекугранична соработка. На бизнис форумот стопанствениците од регионите на овие три земји разменија ...

Read More »

Викендов продолжува Источно-европскиот мото шампионат во Турција

Со одржувањето на првата проверка на моторциклите, започнува втората трка од Источно-европскиот шампионат во мотокрос, која ќе се одржи во Бурса, Турција. На оваа трка со сигурност ќе настапи битолчанецот Борче Костов – Жолтио, кој настапува за скопскиот Мотокрос клуб ...

Read More »

Завод и музеј ќе реализира крупен европски проект “Граѓански иновативни скулптури“

Заводот  и музеј од  Битола   доби крупен  европски проект што ќе го реализира во соработка со 12 партнери. -Станува збор за крупен проект насловен “Граѓански иновативни скулптури“ што ќе се реализира во следните три години, а вредноста на проектот ...

Read More »