Home / Tag Archives: филмови

Tag Archives: филмови

Летиција Коста ќе снима во Битола

Француската актерка и супермодел Летиција Каста ќе игра во една од главните улови во играниот филм „Зад хоризонтот” (Le Milieu De L’Horizon) кој ќе се снима во околината на Битола од 20-ти до 24 јули, соошти продукцијата „Кино око“ од ...

Read More »

Градоначалникот Талески имал приватна фирма за снимање филмови

Градоначалникот на Битола, Владимир Талески имал фирма за снимање на филмови, видеофилмови и телевизиска програма. Талески прред да стани градоначалник уште на 30 август 2004 година заедно со уште еден висок функционер на ВМРО ДПМНЕ и друг близок роднина сопругата ...

Read More »

Ревија на филмови од големите светски кинематографии

Битолскиот Центар за култура во соработка со КТ Филм-Медиа и со поддршка на Агенцијата за филм на Република Македонија почна со реализација на ревија на филмови од големите светски кинематографии. Според Борче Димитровски, директор на НУ Центар за култура-Битола, филмската ...

Read More »

Ревија на италијански филмови

Од 27- ми до 31- ви мај во Битола, во Центарот за култура се организира ревија на италијански филмови-Прозорец кон италијанскиот филм. Во текот на фестивалот ќе бидат прикажани филмови од најновата италијанска продукција, кои третираат теми за актуелната состојба ...

Read More »

Од втори до 10 октомври ревија на европски филмови

За вистинските љубители на филмот од трети до 10 октомври во 3 Д- киното на Центарот за култура ќе се одржи “Ревија на европски филмови“. Во продолжение на текстот и термините за проекциите на најновите изданија од европската филмска уметност. ...

Read More »

Милчо Манчевски на “ Браќа Манаки “

На годинашниот филмски фестивал „Браќа Манаки” гостин ќе биде и прославениот македонски филмски режисер Милчо Манчевски. Тоа денес го соопштија организаторот на фестивалот и генералниот спонзор, мобилниот оператор ВИП. Во соопштението испратено до медиумите меѓу другото се вели дека Фестивалот ...

Read More »

Холивудскиот продуцент Перси Ван Липински во Битола

Холивудскиот продуцент Перси Ван Липински ја продолжи својата посета во Битола за да се сретне со градоначалникот Владимир Талески и ди ги договорат трите проекти кои заедно ќе ги реализираат. Тие се договорија за снимање на заеднички документарен филм, игран ...

Read More »