Home / Tag Archives: Интерфест

Tag Archives: Интерфест

Отворен Интерфест 2018

Со концерт на Македонската филхармонија под диригентската палка на Борјан Цанев и виолинистката од Казахстан, Ајман Мусакаџајева, синоќа свечено беше отворен фестивалот на класична музика Интерфест Битола. Љубителите на класичната музика во Битола, кои до последното место ја исполнија салата ...

Read More »

Првата награда за Иван Трајковски

Денеска во Заводот и Музеј Битола, беа врачени наградите на нјуспешните  млади музичри на годинашниот фестивал на класична музика “Интерфест 2017 ” Првата нагрда, во износ од 1.000 евра, која ја доделува познатиот македонски бизнисмен и филантроп, прв човек на ...

Read More »

Стартуваше “Интерфест 2017“

Со концерт на српскиот камерен оркестар „Св. Ѓорѓе“ од Белград и македонскиот виолинист Костадин Богданоски, започна 26-от Интернационален фестивал на класична музика „Интерфест“. До 12-ти октомври на фестивалот ќе настапат уметници од Србија, Италија, Хрватска, Португалија, Шпанија, Турција, Украина, Франција ...

Read More »

Романтична вечер со гитарата на Лука Лучини

Со голем креативен занес во романтично расположение и силен излив на возбудливи емотивни бранувања гостите од Италија Лука Лучини –гитара и Матео Фалони на пијано на Интерфестовската сцена страсно ги распламтуваа творечките енергенси и со прекрасната презентација на фолклороидните парти ...

Read More »

Дуото Герасимец зрачеше со автенитична возбуда

Атрактивното германско Дуо Герасимец делата од Моцарт,Бетовен,Шостакович и Пиацола ги донесе на возбудлив начин на музицирање со што ја динамизираа изведбата. Музицираа  максимално опуштено, страстно и темпераментно со младешки жар и полет, а таа радост флуидно се пренесуваше и врз ...

Read More »

Организаторите на “Интерфест“ иницираат возобновување на концертната сала во Домот на АРМ

Организаторите на интернационалниот фестивал на класична музика „Интерфест” , што оваа недела се одржува во Битола, излегоја со иницијатива и собирањето потписи за обнова и ставање во функција на концертната сала во Дом на АРМ која е затворена седум години. ...

Read More »

Празник за љубителите на класичната музика

Познатиот виолинист Антал  Залаи од Унгарија, во понеделник ќе одржи концерт со почеток од 20 часот во рамки на Меѓународниот фестивал на сериозна музика, “Интерфест 2014“. На годинашниот фестивал, како и во изминатите 22 години се одржува под покровителство на ...

Read More »

“Така прават сите“ на Моцарт вечерва го отвора “Интерфест 2014“

Организаторите на интернационалниот фестивал за сериозна музика “Интерфест 2014 “ ја објавија програмата за годинашниот фестивал, кој започнува вечерва од 2 октомври и се одржува до 12 октомври во Битола. Свеченото отворање на фестивалот ќе биде вечерва со почеток од ...

Read More »

“Така прават сите“ на Моцарт го отвора 23-ти издание на “Интерфест 2014“

Организаторот на интернационалниот фестивал за сериозна музика “ Интерфест 2014 “ ја објавија програмата за годинашниот фестивал, кој ќе се одржи од 2 до 12 октомври оваа година  во Битола. Свеченото отворање на фестивалот ќе биде на 2 октомври со ...

Read More »

“Интерфест 2014“ во знакот на барокната музика

Музичкиот барок беше епоха која ја подготвуваше иднината на европската музика, каде фугата беше централна форма, а звукот од оргулите доминантен во делата на композиторите на овој стил, меѓу нив и најголемите колоси Јохан Себастијан Бах и Георг Фридрих Хендл, ...

Read More »