Home / Tag Archives: Кина

Tag Archives: Кина

Помпео:Кина криеше колку короната е опасна

Американскиот државен секретар Мајк Помпео повторно го обвини Пекинг за избувнување на пандемијата со Ковид-19 и го обвини дека ја користи ситуацијата за напад врз соседите, иако претходно ја поздрави кинеската помош со медицинска опрема. Помпео изјави дека САД верува ...

Read More »

Помош од Кина за Србија во опрема и стручњаци

Вечерва на београдскиот аеродром “Никола Тесла“ со специјален лет на “ Ер Србија “ стигна помо ш во медицинска опрема. Со специјалниот лет од Кина допатуваа и неколку лекари стручњаци кои кои учествуваа во лекувањето на заразените во градот Вухан.

Read More »

Кинески доктор ги искара Италјанците

Бројот на починати во Италија го надмина бројот на жртви во Кина од каде што се прошири вирусот ковид-19 на крајот на декември минатата година. Со оглед на тоа што ситуацијата во Кина по малку се подобрува, земјата одлучи да ...

Read More »

Отворена изложба “ Кина во моите очи“

Во Заводот и музеј во Битола, е поставена изложбата „Кина во моите очи“, по повод 70 години од основањето на Народна Република Кина. Пред присутните се обрати Мао Кингвен, советник во амбасадата на Народна Република Кина во земјава. – Кина ...

Read More »

Силен земјотрес ја погоди западна Кина

Земјотрес со интензитет од 6,1 степен според Рихтеровата скала го погоди денеска западниот кинески регион Сичуан, соопшти денеска Геофизичкиот институт на САД, јави БТА. Епицентарот на земјотресот бил на 50 километри јужно од градот Шахци, на длабочина од 55 километри. ...

Read More »

Битола се промовираше во Кина

Делегација на Општина Битола, предводена од градоначалникот д-р.  Владимир Талески и претставници од бизнис секторот и индустриската зона “Жабени“ деновиве престојуваа во неколкудневна посета во градот Нингбо, Кина.   На инвестициониот симпозиум, Општината Битола пред кинеските бизнисмени и стопанственици ги ...

Read More »

Делегација од Кина во работна посета на Битола

Градоначалникот на Општина Битола Владимир Талески попладнево се сретна со делегација на кинескиот град Нингбо која ја предводеше Динг Хаи Бин, втор генерален секретар на општинската народна влада во Нингбо, Кина. На средбата кај битолскиот градоначалник присуствуваа и претседателот на ...

Read More »

Се збратимија Битола и градот Нингбо од Кина

Во рамките на свеченостите кои веќе неколку дена се одржуваат во Битола, по повод одбележувањето на 70 годишнината од ослободувањето, денеска во Битола беше потпишан Меморандум за соработка помеѓу Битола и градот Нингбо од Република Кина. На тој начин се ...

Read More »

Битолските актери се качија на Кинескиот ѕид

По успешната турнеја во Кина, актерите на Народниот театар, доцна синоќа  се вратија во Битола. Тие во Националниот театар во Пекинг одиграа две претстави од театарскиот проект “Хенри шести” со која пред две години настапија на сцената на Глоуб театарот ...

Read More »

После Русија, БНТ гостува на ИФ на театарски класици во Пекинг

За неполни две седмици Битолскиот Народен беше и сеуште е  на две мошне значајни гостувања. Со „Иванов” во Ростов на Дон во Русија и деновиве со „Хенри 6 “ во Пекинг Кина . Фасцинантен настап имаа на Мини фест 13-ти ...

Read More »