Home / Tag Archives: клуб

Tag Archives: клуб

Истрага за фирмата “ЕКО клуб“ Битола

После објавувањето на наодите за уништувањето на медицинскиот отпад во Дрисла на фирмата ЕКО клуб од Битола, ОЈО спроведува предистражна постапка. Од Јавното обвинителство велат дека надлежниот јавен обвинител веднаш истиот ден по приемот на кривичната пријава издал наредба до ...

Read More »

Поигрување со РК Пелистер

Ракометарите на Пелистер по високиот пораз од 39:16 во Швајцарија речиси сигурно испаднаа од Купот на ЕХФ. Во натпреварот со Швајцарците Пелистер играше под своите можности. За тоа најдобро зборува што Пелистер во првото полувреме за 16 минути постигна само ...

Read More »

ПСК „Пелистер”: Нема да дозволиме национализација на планинарскиот дом „Копанки”

По одземањето на сопственоста врз планинарскиот дом “Копанки” од страна на градоначалничката Наташа Петровска, со остра реакција се јавија од планинарскиот клуб Пелистер, кои се цврсти во одлуката да не дозволат национализација на нивниот имот. – Во соопштението меѓу другото ...

Read More »

Премиерот Заев на ракометните шампиони им врачи свечена плакета

Премиерот Зоран Заев од името на Владата на ракометните шампиони им врачи свечена плакета во Владата. Сопственикот на РК Вардар,  Сергеј Самсоненко, на премиерот му подари еден од шампионските златни медали. Успехот што го постигнавте е многукратно поголем за промоција на Македонија ...

Read More »

Дедо Мраз пукал во ноќен клуб во Истанбул, 39 се мртви

Во вооружен напад во ноќен клуб во Истанбул синоќа загинаа 39 лица, меѓу кои 16 странци, а ранети се 69 лица, од кои четири се во критична состојба, изјави денеска турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу. Нападот бил извршен ...

Read More »

Враќање на боксот во Битола, формиран нов клуб Битола

Најавите за вложувања од страна на Агенцијата за спорт и млади и формирањето на новата балканска боксерска лига беше повод за формирање на нови боксерски клубови. И Битола не остана имуна на овие нови боксерски трендови, па така, во нашиот ...

Read More »

Меѓународен боксерски турнир “Јордан Мијалков“

Во Штип, во салата “Јордан Мијалков“ се одржа вториот по ред боксерски меѓународен турнир “Јордан Мијалков“, кој имаше ревијален карактер. На овој турнир учество зедоа тројца битолчани, од два клуба, Пелистер и Арена Битола. -Александар Димовски – Димса од Пелистер ...

Read More »

Прва фудбалска лига: Пелистер ќе презими на третото место

Со одигрувањето на последното 18.  коло од Првата фудбалска лига заврши есенскиот дел, а уште  за оваа сезона ќе се игра фудбал на фудбалските терени во Македонија, кога се играат реванш средбите од Купот на Македонија. Екипата на Пелистер во ...

Read More »

Тројца преживеани од авионската несреќа во Колумбија

Во авионот кој се урна во Колумбија загинале 76 лица, а најмалку тројца преживеани се од бразилски фудбалски клуб кој бил меѓу патниците. Колумбиските власти соопштија дека авионот кој превезувал 81 патник од кои 9 лица биле членови на екипажот ...

Read More »

Павле Павловиќ потпиша двегодишен договор со Пелистер

По неколку дена тренинзи во Битола, српскиот интернационалец Павле Павловиќ ги задоволи првите луѓе на клубот и тренерот Касим Каменица и потпиша двегодишен договор со Пелистер. Павловиќ има 23 години, потекнува од нишката школа и од ракометно семејство. Тој е ...

Read More »