Don't Miss
Home / Tag Archives: Лазар Котевски

Tag Archives: Лазар Котевски

ВМРО ДПМНЕ пресече: Лазар Котевски ќе трча за четврт мандат

Лазар Котевски, актуелниот градоначалник на Новаци на престојните локални избори ке трча за четврт мандат. Вака одлучи Извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ на својата последна седница. Лазар Котевски за свој противкандидат ќе го има актуелниот претседател на Советот на Новаци, ...

Read More »

Лазар Котевски ќе трча за четврт мандат

Градоначалникот на Новаци, Лазар Котевски ќе трча по четврт пат за градоначалничката функција на Општина Новаци. Лазар Котевски ова го истакна на прес конфенерцијата на која поднесе отчет за сработеното во изминатите 4 години. Инаку Лазар Котевски својата кандидатира за ...

Read More »

Отчет на градоначалникот на Новаци Лазар Котевски

Денеска напладне градоначалникот на Новаци, Лазар Котевски ќе поднесе отчет за сработеното во изминатиот трет  мандат. Прес конференцијата ќе се одржи во салата  на Советот. На денешниот отчет Лазар Котевски ќе ја соопшти одлуката дали ќе с екандидира за четврт ...

Read More »

Груевски избра нов ИК, Битола ја заобиколи

За членови на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ се избрани: Христијан Мицкоски, кој беше избран и за Генерален секретар на партијата, Никола Србов Богдан Илиевски Дејан Јовановски Светлана Колариќ Драги Димитриевски Зекир Рамчиловиќ Никола Попоски Антонијо Милошоски Илија Димовски Коце Трајановски ...

Read More »

Во Новаци се одржа втората буџетска форумска сесија

Во просториите на Младинскиот културен центар во Новаци се одржа втората форумска сесија за Буџетскиот форум, која беше посветена на расходите кои се составен дел на општинскиот буџет. До крајот на оваа година ќе се одржи уште една трета форумска ...

Read More »

Се реконструира локалниот пат Гнеотино-Брод

Градоначалникот на општина Новаци, Лазар Котевски на терен каде се изведуваат градежни активности околу асфалтирање и реконструирње на локалниот пат Гнеотино – Брод во должина од 3,3 км кој беше оштетен од минатогодишните поплави. -Овој пат е многу значаен и ...

Read More »

Реализирани 140 проекти за развој на Новаци

Градоначалникот на Општина Новаци, Лазар Котевски, изминатите денови излезе со отчет за сработеното, нешто што во изминатата деценија откако на власт во општината е оваа локална самоуправа се практицира од страна на Општината под водство на Котевски. Тој се осврна ...

Read More »

Се одржаа Пелагониските културно-научни средби во општина Новаци

Викендов,  во  општина Новаци по 16.  пат успешно беа организирани  Пелагониските културно-научни средби. Како резултат на оваа научна манифестација низ годините произлегоа многу трудови и исто толку зборници. Средбите за прв пат беа организирани во 2001  година и досега учество ...

Read More »

За 269 ученици започна учебната година во општина Новаци

За 27 првачиња односно за 269 ученици  денеска започна школската година во ЦОУ „Славко Лумбарковски” во општина Новаци. Градоначалникот Лазар Котевски заедно со директорот на училиштето Васко Ристески денеска ги дочекаа и им посакаа топло добредојде и успешен старт на ...

Read More »

Бројни културни настани на “Културно лето Новаци 2016“

Во Општина Новаци, под покровителство на локалната самоуправа и првиот човек, градо-началникот Лазар Котевски,  и Министерството за култура на Република Македонија,  четврта година по ред се одржува културната манифестација “Културно лето Новаци 2016“, на задоволство на жителите и гостите од ...

Read More »