Don't Miss
Home / Tag Archives: лидерска

Tag Archives: лидерска

Заев свика лидерска средба

Претседателот на Владата и лидер на СДСМ Зоран Заев за утре во 18:00 часот во Клубот на пратенциите закажа лидерска средба. – Заради исклучителниот политички момент кој наложува проширување на институционалната рамка на лидерските состаноци, на оваа средба во формат ...

Read More »

Утре лидерска средба

Многу опции се разгледуваа, една од опциите може да биде крај на процесот, со комплетно решение кое никогаш повеќе нема да отвора вакви проблематики помеѓу две соседни држави како Република Македонија и Република Грција, изјави претседателот на Владата Зоран Заев ...

Read More »

Хан: Важно е дека условите на избори се исполнети

Комесарот за преговори за проширување на Европската Унија Јоханес Хан, пред утрешната посета на Република Македонија, денеска испрати порака дека е важно што условите за одржување на веродостојни избори во земјата се исполнети. Предвидено е Хан утре да се сретне ...

Read More »

Еврокомесарот Хан в понеделник во Клубот на пратениците доаѓа на лидерската средба

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, заедно со тројката европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан, ќе пристигнат в понеделник на разговорите во Скопје, за да ја продолжат медијацијата меѓу политичките партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за надминување на политичката криза ...

Read More »

Втора лидерска средба, нова закажана за 26 мај

Нова средба на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, СДСМ Зоран Заев, ДУИ Али Ахмети и ДПА Мендух Тачи е договорена за 26 мај. На денешната средба биле презентирани предлозите на ДУИ за формирање работни групи за изнаоѓање решенија за излез ...

Read More »

Партиските лидери на нова средба за излез од кризата

Лидерите на четирите најголеми партии во Македонија Никола Груевски од ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев од СДСМ, Али Ахмети од ДУИ и Медуха Тачи се очекува денеска во Скопје да ја одржат втората средба за изнаоѓање решение за излез од политичката криза ...

Read More »

Заедничка изјава по лидерската средба: Ќе продолжиме да се среќаваме за унапредување на евроатланската агенда

„Во една тешка недела за државата, се сретнавме да дадеме заедничка поддршка на демократските вредности, вклучувајќи го и правото на мирен протест и на осуда на насилството без разлика дали во криминални или политички цели. Ние исто така се согласивме ...

Read More »

Утре ќе има лидерска средба заедно со амбасадорите на САД и на ЕУ?

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА утре ќе седнат на заедничка маса заедно со Џес Бејли, амбасадорот на САД и Аиво Орав, шеф на мисијата на ЕУ во Македонија. Иницијатори на оваа средба се претставниците на меѓународната заедница ...

Read More »