Home / Tag Archives: Македонци

Tag Archives: Македонци

Ципрас: Македонците имаат право да се определуваат како Македонци

Во договорот постои решение за државјанството, а не за идентитетот, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во вчерашното интервју за грчката државна телевизија ЕРТ, јави дописничката ...

Read More »

Македонците од Австралија против Договорот со Бугарија

Специјално за Битолски весник од Сиднеј Австралија Душан Ристевски По повод македонскиот национален празник Илинден, најсветлиот датум на македонската историја, Литературното друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј одржа Илинденска средба на 28 јули во просториите на својата Библиотека во Анклиф (Сиднеј). ...

Read More »

Македонците ја окупираа Грција

Продолжениот празничен викенд беше причина неколку илјади Македонци како и голем број туристи од Србија да замнат за Грција На граничниот премин  “ Богородица “ кај Гевгелија се создадоа огромни колони на возила кои со часови чекаа да влезат во ...

Read More »

Порака за семакедонско помирување од Трново

-Илинден 1903  беше дело на целиот македонски народ, а негова круна е АСНОМ 1944 год. Илинден е духовна ризница со безвременска вредност.  За нас  Македонците,  Илинден е колективна  меморија за македонските успеси во минатото и порака за иднината.  Илинден е ...

Read More »

Донација од Македонците во Австралија за поплавените подрачја

Во организација на Амбасадата на Република Македонија во Канбера и Генералниот конзулат во Мелбурн се одржа донаторска акција за поплавените подрачја во Република Македонија во која се собрани околу 90.000 австралиски долари, пренесува МИА. Како што соопштија од македонскиот конзулат ...

Read More »

Македонците оптимисти дека 2015 година ќе биде подобра од претходната

Македонците во 2014 година се чувствувале среќни. Педесет и четири проценти од граѓаните кои биле анкетирани во рамки на истражувањето на Брима Галуп изјавиле дека во текот на изминатата година биле среќни, а 11 проценти несреќни. Осум проценти од среќните ...

Read More »