Home / Tag Archives: Марко

Tag Archives: Марко

Зврлевски паѓа утре

По дваесет дена маратонски реплики и контрареплики, ВМРО-ДПМНЕ се откажа од дискусијата за разрешување на Зврлевски. Откако антикорупциската комисија едногласно одлучи дека за разрешувањето на  државниот јавен обвинител постои законска пречка, опозицијата попладнево ја напушти седницата со образложение дека не ...

Read More »

Марко не смее да падни

Следејќи ја деновиве  дебатата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски во македонскиот парламент, длабоко разочаран од тоа што гледав и слушав  буквално не знаев што да правам, дали да плачам, или да се смеам. Ни самиот не знам кога ...

Read More »

ВМРО ДПМНЕ во одбрана на Марко Зврлевски

Поради малиот број на пратеници на собраниската седница, на кој не се присутни 30-тина пратеници, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски побара точката за разрешување на Државнот јавен обвинител, Марко Зврлевски да биде трганата од дневен ред. „Дури и да се ...

Read More »

Собранието денеска повторно за разрешување на Зврлевски

Собранието на Македонија денеска ќе ја продолжи седмата седница на чиј дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Во понеделникот, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ тврдеа дека Зврлевски има процесирано 60 отсто од случаите и ефикасноста е зголемена во неговото време ...

Read More »

Зврлевски им го продолжи работењето на парламентарното мнозинство

Се додека не дојде до промена на јавниот обвинител Зврлевски и не почне постапка за избор на нов јавен обвинител не одиме на одмор, рече Бочварски.  Додека не се разреши обвинителот Марко Зврлевски пред локалните избори пратениците од владејачкото мнозинство ...

Read More »

Петок разрешување на Зврлевски

Трета среќа за разрешувањето на Марко Зврлевски в петок – според мнозинството ова собрансикиот спикер Талат Џафери ги известил координаторите на пратничките групи кои пристсутвуваат кај него на координација, дека од петок, кога завршува комсијасата расправа за ребалансот на буџетот, ...

Read More »

Разрешувањето на Зврлевски стигна на дневен ред

Разрешувањето на јавниот обвинител на РМ Марко Зврлевски попладнево дојде на дневен ред на Собранието.Откако беше утврден листингот на пријавени дискутанти, претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина седницата и ново продолжени закажа за утре во 11 часот.Тој само најави ...

Read More »

Владата го разреши Марко Зврлевски

Владата на денешната седница која се уште е во тек ја усвои одлуката за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Одлуката на Владата, наредните денови треба да биде испратена во Собранието каде пратениците ќе треба да ја изгласаат иницијативата.

Read More »

Советот на обвинители даде виза за смена на Зврлевски

На денешната седница Советот на јавни обвинители го прифати предлогот на Владата за разрешување на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски. Претседателот на Советот на јавни обвинители Петар Аневски денеска изјави дека членовите на Советот со мнозинство гласови позитивно се изјасниле ...

Read More »

Заев бара оставка од Зврлевски

Премиерот Зоран Заев побара јавниот обвинител, Марко Зврлевски под итно да поднеси оставка и да не чека да биде разрешен од Собранието. -„Редот е владата да поднесе предлог во Собранието за разрешување и предлог за именување на јавен обвинител  и ...

Read More »