Don't Miss
Home / Tag Archives: меѓународен

Tag Archives: меѓународен

Нов мeѓународен успех на битолските ротаријанци

Битола има богата традиција на ротаријанството. Кон низата успеси  битолските ротарјинаци деновиве  додадоа  уште еден меѓународен успех. Од вкупно 19 ротари клубови колку што постојат во Република Македонија, со околу 560 членови,  двата ротари  клубови од  нашиот град, Ротари клубот ...

Read More »

Меѓународен боксерски турнир “Јордан Мијалков“

Во Штип, во салата “Јордан Мијалков“ се одржа вториот по ред боксерски меѓународен турнир “Јордан Мијалков“, кој имаше ревијален карактер. На овој турнир учество зедоа тројца битолчани, од два клуба, Пелистер и Арена Битола. -Александар Димовски – Димса од Пелистер ...

Read More »

Млади виолинисти од Битола освоија прва награда на Меѓународен натпревар за камерна музика во Кавадарци

Тројца млади виолинисти од Битола, од класата на професорот Зоран Маневски ја добија првата награда во својата категорија на седмиот Меѓународен натпревар за камерна музика во Кавадарци, што се одржа на 23-24 овој месец. Санела Шукриевска, Марко Крстевски и Теодора ...

Read More »

Заврши меѓународниот фудбалски турнир „Новаци ЛГ Куп 2016“

Заврши меѓународниот фудбалски турнир “Новаци ЛГ Куп 2016“, на кој фудбалските вештини ги одмерија околу 600 млади фудбалери 2002-2008 генерација од пионерските клубови на Србија, БиХ, Грција и Македонија. На дводневниот меѓународен фудбалски турнир “Новаци ЛГ Куп 2016“ беа доделени ...

Read More »

Меѓународен волонтерски камп на Еврејските гробишта во Битола

Волонтери од Германија, Русија, САД и Македонија од 1 до 10 август ќе учествуваат на меѓународен камп кој ќе се одржи на Еврејските гробишта во Битола. Младите истражувачи, археолози, историчари и конзерватори ќе ги координира Ханс Ханс Шолц свештеник на ...

Read More »

„ЗА НЕД ДО“ освои 51 медал на Светскиот фестивал на боречки вештини

Вкупно 51 медал освоија преставниците на Македонија на 10-иот по ред Светски фестивал на боречки вештини што се одржа во Сер, Грција. Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ од Битола на покана на Грчката федерација за боречки вештини и ...

Read More »

Две први и едно трето место за пејачите на “Тра-ла-ла“ на меѓународен фестивал во Софија

Неодамна, поточно од 24 до 28 март во Софија, Република Бугарија, се одржа петтиот Интернационален  детски музички фестивал “Абанико“. Во конкуренција на околу двесте натпреварувачи од Бугарија, Молдавија, Србија, Словенија, Романија и Македонија, младите музички таленти од Битола постигнаа извонреден ...

Read More »

Утре ќе биде одбележан Меѓународниот ден на џезот

Утревечер, по повод светскиот ден на џезот, во Битола настапува Гоце Мицанов, легендарниот саксофонист со извонредно богата музичка кариера, кој меѓу другото бил долгогодишен член на најпознатиот македонски бенд Леб и Сол, во групата Парамециум и член на Биг Бендот ...

Read More »

Битола дел од глобалната прослава на Меѓународниот ден на џезот

Меѓународниот ден на џезот 30 април, годинава во Битола ќе биде одбележан со концерт на Мицанов, Поповски, Јосифовски и Стевковски квартет. Настанот е во организација на УНЕСКО младински клуб на МКЦ – Битола во соработка со “Порта Џез“, со што ...

Read More »

Поетски караван на Друштвото на писателите на Македонија во Битола

Денеска во 12 часот на Меѓународниот славјански универзитет „Гаврило Романович Державин“ во Битола, поетскиот караван на ДПМ ќе настапи со 27 автори. Во големиот амфитеатар на Универзитетот ќе читаат поетите Стојан Тарапуза, Гордана Михаилова Бошнакоска, Раде Силјан, Веле Смилевски, Панде ...

Read More »