Home / Tag Archives: мирен

Tag Archives: мирен

ОБСЕ: Досега нема информации за проблеми, прелиминарната оценка утре

Се надеваме дека денеска ќе биде мирен изборен ден без проблеми, бидејќи на Македонија и се неопходни овие избори за да излезе од политичката криза која трае две години, изјави шефот на набљудувачите од делегацијата на Парламентарното собрание на ОБСЕ, Азај ...

Read More »

ГДОМ: Избори на петти јуни за да се стави крај на политичката криза

Во текот на изминатата недела во Битола, мирни масовни собири организираше Граѓанското движење за одбрана на Македонија, ГДОМ, од каде во повеќе наврати се упати пораката дека единствено со одржувањето на распишаните предвремени парламентарни избори на петти јуни, ќе се ...

Read More »

Протест на Здружението за чист воздух во Битола

Неколку стотини членови, поддржувачи и граѓани на Битола, вечерва, во организација на Здружението “За нас се работи“ одржаа пред општинската зграда мирен протест.   Иако, беше најавувано масовно учество на протестот од неколку илјади битолчани, сепак, вечерва, на протестниот марш ...

Read More »

Мирен протест за поддршка на безбедносните сили во Битола

Неколку илјади битолчани, вечерва им дадоа безрезервна поддршка на македонската полиција, која учествувaше во елиминирањето на терористичката група во Куманово.   Мирниот протест, кој се одржа во организација на Граѓанското движење за одбрана на Македонија започна од пред Заводот и ...

Read More »

Мирно заврши протестот на Бихаќка

Мирно заврши протестот на граѓаните на улицата “Бихаќка“  откако тие беа спречени од полициски кордон да пристапат до седиштето на СДСМ. Тие се собраа по повикот насловен „Да го искажеме револтот против предавниците“ , кој беше упатен на социјалните мрежи. ...

Read More »

Мирен протест на битолските студенти

Приврзаници  на Студентскиот Пленум во Битола, се приклучија на протестот на студентите од цела Македонија, на мирен протестен марш, кој точно на пладне го започнаа од пред Техничкиот факултет во Битола, по Широк Сокак  а го завршија пред Ректоратот на ...

Read More »

Здружението за чист воздух во Битола најави масовни протести за в сабота

Здружението “ За нас се работи “, кое веќе подолго време во Битола се залага за чист воздух во градот, незадоволни од односот на локалната самоуправа и нејзиниот игнорантски однос за решавање на овој проблем, најави масовни протести за в ...

Read More »

Студентите на протест против екстерното тестирање

Неколку илјади студенти денеска одржаа протестен марш под мотото “Заедно против екстерното тестирање на факултетите“, а по повод Меѓународниот ден на студентите. Откако на споменикот на “Свети Кирил и Методиј“  кај Ректоратот закачија транспарент „Брате Кириле, џабе ни беше се“, студентите ...

Read More »