Home / Tag Archives: отворен

Tag Archives: отворен

Со величенствен огномет отворено јубилејното 35. издание на Малиот битолски Монмартр

Со величенствен огномет, доцна синоќа во старата битолска чаршија во Битола, малиот ликовен уметник од Хонг Хонг, Кени Лиу, кој иако има смао 10 години веќе неколку години е учесник на Колонијата, свечено го означи почетокот на годинашното јубилејно 35 ...

Read More »

Со спектакуларен настап на “Партибрејкерс“ заврши “Битола отворен град 2015“

Со спектакуларен настап на белградската рок атракција “Партибрејкерс” синоќа на Широк сокак во Битола заврши фестивалот “Битола отворен град 2015”. Рок бендот “Партибрејкерс” приреди одлична журка за неколкуилјадната публика која се собра на големиот концерт под отворено небо. Со познати ...

Read More »

“Партибрејкерс“ доаѓаат во Битола

По спектакуларниот настап на Миксер фестивалот во Белград легендарниот српски рок бенд “Партибрејкерс“  доаѓа во Битола. Со оглед на тоа што „Миксер” е најголемиот регионален музички фестивал на кој годинава се собраа преку 1.000 музички творци од земјата, регионот и ...

Read More »

Австрија отвори почесен конзулат во Битола

По затворањето на почесните конзулати на Велика Британија, Словенија и Хрватска, во Битола свечено е отворен нов почесен конзулат. Почесен конзулат во Битола отвори Република Австрија, која за почесен конзул ја именува д-р. Валентина Илиева, професорка по германски јазик. На ...

Read More »

Отворен ден на Управата за имотно-правни работи во Битола

Управата за имотно- правни работи во Битола ја спроведе акцијата “Отворени денови“  во подрачното одделение на Управата за имотно правни работи, каде граѓаните имаа прилика од прва рака да се информираат за статусот на своите поднесени барања за приватизација, и ...

Read More »

В петок Апелационен суд- Битола ги отвора вратите за граѓаните

По повод Европскиот ден на граѓанска правда Апелационен суд Битола, в петок,  на 24 октомври ќе биде отворен ден за граѓаните и „корисниците на правдата” да бидат запознаени со нејзиното функционирање. -За таа цел, ги повикуваме новинарите и граѓаните на ...

Read More »

Свечено отворен Старскиот дом “Свети Спас“ во селото Кравари

Министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов денеска свечено го отвори приватниот дом за Стари лица во битолското село Кравари, “Свети Спас“ кој важи за еден од најопремените и најсовремените објекти з згрижување на стари лица не само во ...

Read More »