Don't Miss
Home / Tag Archives: премиер

Tag Archives: премиер

По 1 мај ќе се знае кога учениците ќе се вратат во училиштата

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски вели дека засега не може да каже кога би можело да се вратат децата во градинките и училиштата и вели дека тој дел во однос на градинките и училиштата ќе се анализира и ќе се носат ...

Read More »

Оливер Спасовски технички премиер

По 3 јануари, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ќе биде технички премиер на местото на Зоран Заев, а министерката Мила Царовска доаѓа на вицепремиерското место на Кочо Анѓушев. Ова се првичните информации од вечерашната седница на Извршниот одбор на ...

Read More »

СДСМ вечер бира технички премиер

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, на вечерашната седница на партискиот Централен комитет треба да го предложи кандидатот за технички премиер во владата за спроведување на парламентарните избори договорени за април, откако предлогот претходно треба да помине и на ...

Read More »

Не е априлска шега.Од април идната година уште 10 отсто повисока плата за учителите

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев и министерот за образование Арбер Адеми на денешната средба со претседателот на СОНК, Јаким Неделков, дадоа предлог до СОНК платите на наставниците и професорите во основното, средното и високото образование да се зголемат за ...

Read More »

Наскоро обвинение за организаторите за настанаите од 27 април

Најдоцна до крајот на мај очекувам да биде подигнато обвинение за организаторите на случувањата во Собранието на 27 април 2017 година, но не очекувам дека во скоро време ќе ми се пружи прилика да го сослушам и поранешниот премиер Никола ...

Read More »

ПолитикаЧ Груевски преку Тирана стигна во Будимпешта

Српска ,,Политика” објави како поранешниот премиер Никола Груевски без пасош стигнал во Будимпешта. Според информациите на весникот, Груевски користел лажен пасош , со кој ноќта ја минал границата и илегално влегол во Тирана , каде го прифатиле вработените од унгарската ...

Read More »

Анализа на Груевски за договорот со Грција

Поранешниот премиер Никола Груевски, на социјалната мрежа фејсбук објави поголема анализа, односно негов став, за договорот за името. Покрај тоа што овој договор го оценува како национална катастрофа, голем дел посветува и на себе, односно како што вели на неговиот ...

Read More »

Ципрас: Рано е за конечен договор

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер на прес конференцијата во Софија и додаде дека сѐ уште не сме во позиција да говориме за договор. – Ги разгледуваме чекор ...

Read More »

Честитка од премиерот Зоран Заев по повод 11 октомври

Премиерот Зоран Заев упати честитка до сите граѓани по повод 11 октомври, Денот на народното востание, денот кога, како што се наведува, македонскиот народ и сите граѓани во Македонија ја покажаа својата волја, одлучност и храброст да се борат за најсветото, слободата. ...

Read More »

Зоран Заев: Анкетите ќе ги скројат листите за градоначалници

СДСМ ќе ги бира кандидатите за градоначалници во зависност од тоа кој претендет ќе оствари најдобри резултати на анкетите за поддршка од граѓаните. Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека резултатите од анкетите ќе им бидат водилка. –Изборните ...

Read More »