Home / Tag Archives: протест

Tag Archives: протест

Протест на Унијата на млади сили на ВМРО ДПМНЕ

                             Присуството на техничкиот премиер  Оливер Спасовски на прославата на јубилејот на Гимназијата “ Јоспи Броз Тито “по повод одбележувањето на 75 годишнината  од наставата на македонски јазик, мал број членови на  Унијата на млади сили на ВМРО ДПМНЕ ...

Read More »

Мицкоски на протестот во Скопје: Нашето време доаѓа

Да ја заборавиме книгата на едно време, да отвориме нова книга, книга којашто ќе нѐ води кон просперитет, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашниот протест пред Владата. -Нашата борба штотуку почна. Ниту еден процес не е еднонасочен, нашето време ...

Read More »

“Бесплатниот превоз” на учениците ноќна мора за Битола

Во понеделникот  Битола буквално беше блокирана. Автобуските превозници одбија да ги превезуваат не само учениците до нивните училишта, туку и граѓаните на Битола и ги “ паркираа” своите автобуси пред општинската зграда, со што буквално го блокираа сообракајот во градот. ...

Read More »

ВМРО ДПМНЕ на протест во Битола

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска на протестен марш во Битола. Од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека протестот ќе започне во 13:30 пред спортската сала во Битола, преку Широк Сокак до Домот на културата, пред плоштадот „Гоце Делчев“. Протестот се одржува на денот на потпишувањето ...

Read More »

Протест против промена на името

Синоќа на плоштадот Магнолија во Битола се одржа протест на навивачката група “ чкембари “ и други граѓани против промена на името и уставните измени кои како што е соопштено се дел од постигнатиот договор меѓу Македонија и Грција. По ...

Read More »

“‚Чкембарите “ во одбрана на името Македонија

Навивачката група  “ чкембари “  за вечерва повика на протест. Протестот  е најавен да се одржи вечерва во 19 часот на плоштадот „Магнолија“ во Битола. Повикот велат од таму е надпартиски, а единствен интерес е Македонија. „ВЕЧЕР ЦЕЛА БИТОЛА СИТЕ ...

Read More »

Протест на Македонците пред ООН за името

Движењето „Ние сме Македонија“ денеска одржа мирен протест пред главниот влез на зградата на Обединетите Нации во Њујорк, каде утринава, по локално време, делегации на Грција и Македонија под медијација на посредникот на ОН Метју Нимиц, разговараа за спорот околу ...

Read More »

Протест на ВМРО ДПМНЕ пред Шутка

Вечерва помала група граѓани заедно со неколкумина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ се собраа пред затворот во Шуто Оризари на протест. Тие бараа ослободување на функционерите и притворените граѓани за насилството од 27 април во Собранието. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во заминување, Никола ...

Read More »

Груевски остана сам

Никола Груевски, кој денеска ја најави својата оставка од лидерската позиција на ВМРО-ДПМНЕ, и вечерва дојде на протест пред Кривичниот суд против притворањето на осомничените за настаните на 27 април. Како и изминатите два дена, и на денешниот протест имаше ...

Read More »

Дождот го скрати протестот на ВМРО ДПМНЕ

По четириесетина минути откако почнаа да се собираат поддржувачите, заврши протестот на ВМРО-ДПМНЕ пред Кривичниот суд со барање веднаш да се ослободат сите притворени за настаните на 27 април. -Ги апсат под измислени обвиненија нашите браќа и сестри и тоа ...

Read More »