Home / Tag Archives: резултати

Tag Archives: резултати

Работотилница за зајакнување на пристапот до правда во Новаци

Адвокати ангажирани во имплементацијата на проектот „ Мобилни тимови за правна поддршка на поединци и семејства со ниски приходи“ финансиран со средства од Европска Унија ги едуцираа жителите на општина Новаци. Целта на проектот е зајакнување на пристапот до правда ...

Read More »

Вардар старо- нов шампион, Пелистер во Лигата на Европа

Со одигрувањето на натпреварите од последното коло заврши  годинашната  фудбалска сезона. Нов шампион е екипта на Вардар, која ќе игра во квалификациите за Лигата на шампиони. Екипите на  Шкендија, Работнички и Пелистер, како победник во Купот на Македонија, ќе се ...

Read More »

Ѓорчев: Заев не одлучува кој ќе ја составува Владата, туку граѓаните

Зоран Заев сака да ви ја украде победата. Сака да ги помножи вашите гласови со нула. Поразениот сака да стане победник. Народот одлучи, народот гласаше. Нема да му дозволиме да ја украде победата на граѓаните на Република Македонија, истакна на ...

Read More »

Заев: Мнозинството се изјасни за промени

Уште еднаш им ја честитам историската победа на граѓаните на Македонија на парламентарните избори. Заедно поразивме режим. Ги повикувам сите партии да ја почитуваат мнозинската волја на граѓаните. Мнозинството граѓани гласаа за живот, не за режим. Избраа промени. Поразивме режим ...

Read More »

СДСМ:Резултатите од ДИК покажуваат неизвесност за бројот на пратеници

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) денеска оцени дека првичните неофицијални резултати за парламентарните избори на Државната изборна комисија (ДИК) покажуваат неизвесност околу бројот на добиени пратенички мандати. – Мал број гласови се одлучувачки за бројот на мандати во неколку изборни ...

Read More »

Груевски: Што побрзо да се формира новата влада

Треба што побрзо да се формира новата влада, да продолжиме со силното темпо на работа и да се вратиме на патеките на економијата и на сите реформи, вклучувајќи ги и поврзаните со членството во ЕУ и НАТО. Тоа го истакна ...

Read More »

ВМРО ДПМНЕ ја прослави победата

ВМРО ДПМНЕ и  Коалицијата “ За подобра Македонија “ на предвремените избори освои вкупно 51 мандат, а СДСМ 49 пратенички мендати. Со тоа за победник на предвремените избори, со над 20.000 гласови пред опозиционата СДСМ  е прогласена партијата на ВМРО ...

Read More »

ДИК: ВМРО ДПМНЕ освои 51 мандат, СДСМ – 49

Државната изборна комисија ги објави прелиминарните резултати, според кои владејачката ВМРО-ДПМНЕ освои 51 мандат, а опозициската СДСМ 49. Во ИЕ1, СДСМ освои 92.247 гласа или 42,35 проценти од гласовите, наспроти 72.842 гласа, односно 33,44 проценти за ВМРО-ДПМНЕ. Зад нив се ...

Read More »

Тачи: Jа преземам одговорноста за изборниот резултат на ДПА

Претседателот на ДПА Мендух Тачи целосно ја презеде одговорност за постигнатиот резултат на партијата на предвремените парламентарни избори. – Одговорноста за лошиот резултат на ДПА на изборите ја преземам целосно јас како претседател на партијата и од срце им се ...

Read More »

Груевски: Оваа победа има особена важност и тежина

Секогаш ќе работиме во интересите на државата во корист на државните и националните интереси. Ова го кажувавме пред и сега после изборите. Секогаш сме биле и ќе останеме на линијата на националните интереси, порача во својот говор лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Read More »