Don't Miss
Home / Спорт / Вардар старо- нов шампион, Пелистер во Лигата на Европа

Вардар старо- нов шампион, Пелистер во Лигата на Европа

Со одигрувањето на натпреварите од последното коло заврши  годинашната  фудбалска сезона.

Нов шампион е екипта на Вардар, која ќе игра во квалификациите за Лигата на шампиони. Екипите на  Шкендија, Работнички и Пелистер, како победник во Купот на Македонија, ќе се натпреваруваат  во квалификациите за Лигата на Европа. Во понизок ранг се селат  екипите на Македонија Ѓорче Петров и Брегалница, а нови прволигаши се Академија Пандев и Скопје.

Шкупи како осмопласиран во Првата лига и Новаци како третопласирана во Втората лига ќе играат бараж за пополнување на елитната конкуренција за наредната сезона.

Прва лига, 36 коло

Резултати:

Вардар – Силекс 0:0

Шкендија – Пелистер 3:1

Шкупи -Македонија Ѓ.П. 1:1

Победа – Ренова 0:3

Брегалница – Работнички 6:2

Табела: Вардар 83, Шкендија 70, Работнички 54, Пелистер 52, Ренова 52, Силекс 47, Победа 41, Шкупи 37, Брегалница 24, Македонија Ѓ.П

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*