Home / Tag Archives: светски

Tag Archives: светски

Актери и организаторите на Фестивалот на монодрамата на прием кај градоначалникот Коњановски

Градоначалникот на Општина Битола, Тони Коњановски, беше домаќин на средбата со претставници на делегациите и организаторите на 25 издание на Интернационалниот фестивал на монодрамата, кој деновиве се одржува во Битола. На средбата, тој истакна дека е голема гордост градот Битола ...

Read More »

Одбележан Меѓународниот ден на лицата со инвалидитет

Заводот за рехабилитација на говор, слух и глас „Кочо Рацин“ Битола и Лајонс клубот  „Кабадаја“ го одбележаа Меѓународниот ден на лицата со инвалидитет. Традиционално учениците од битолските основни и средни училишта, заедно со деца од Заводот за рехабилитација на говор, ...

Read More »

Светските медиуми за стравотната поплава во Скопје

Поплавите во Македонија се најдоа на страниците на светските и на балканските медиуми. Тие објавија фотографии од состојбата во државата направени од македонските фотографи, пишувајќи за штетите и за жртвите. Со наслов „Бура во Македонија – најмалку 20 загинати во ...

Read More »

Ревија на филмови од големите светски кинематографии

Битолскиот Центар за култура во соработка со КТ Филм-Медиа и со поддршка на Агенцијата за филм на Република Македонија почна со реализација на ревија на филмови од големите светски кинематографии. Според Борче Димитровски, директор на НУ Центар за култура-Битола, филмската ...

Read More »

Битола го одбележува Светскиот ден на џезот со концерт на Сашо Поповски-Трио

Меѓународниот ден на џезот, 30 април, во Битола денеска ќе биде одбележан со концерт на Сашо Поповски Трио, културен настан што ќе го организираат Младински културен центар – Битола и “Порта Џез“, со што градот под Пелистер по четврт пат ...

Read More »

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ со порака: Во пресудни времиња преку книгите се апелира за разбирање, дијалог и толеранција

  Унијата на жени на  ВМРО-ДПМНЕ Битола, по повод Светскиот ден на книгата , од битолскиот Музеј,  каде што се чува Битолската плоча, стара десет века,  ја упати пораката: -Кога Македонија чествува илјада и сто години од Светиклиментовите слова, а ...

Read More »

Во Битола одбележан Светскиот ден на Ромите

Националната установа Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски”-Битола и ромските невладини организации „Сумнал” и „Баирска Светлина”, заеднички го одбележаа осми април,   Меѓународниот ден на Ромите. Фатма Бајрам- Аземовска, претставник на  одделението за популаризација на книгата во НУУБ „Св.Климент Охридски”-Битола нагласи дека одбележувањето на ...

Read More »

Унија на жени од ВМРО-ДПМНЕ: „Нашите разлики се нашата сила”

По повод Светскиот ден на културната разноликост, Унијата на жени на ВМРО- ДПМНЕ од Битола организираше средба на плоштадот “Магнолија“  под мотото „Нашите разлики се нашата сила”. Во Битола, значајна културна цивилизациска точка, крстопат, долговековна културна престолнина – Битола космополитска, ...

Read More »

Дизелот поевтин за два денара, бензините со иста цена

Од ноќеска на полноќ дизелот поевтинува за два денара по литар, а цената на бензините останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек ...

Read More »

Дијана Неделковска светски шампион во екстремна самоодбрана

Главниот тренер на македонскиот тим WFMC Macedonia, Дијана Неделковска, која со својот мајстор Златко Неделковски и уште девет члена од македонската селекција на Светското првенство во боречки вештини и борби кое се одржа во Умаг, Република Хрватска, од 22 до ...

Read More »