Home / Tag Archives: талески (page 8)

Tag Archives: талески

Стевчо Јакимовски во одбрана на Талески

Во врска со притворањето на Талески и одредувањето на куќен притвор од 30 дена со реакција се јави и градоначалникиот на општина Карпош во Скопје, Стевчо Јакимовски.   Во неговата реакција меѓу друго се вели. „Јас само сакам да прашам: Колку ...

Read More »

Членството на ВМРО-ДПМНЕ со поддршка за Талески

Со транспаренти на кои пишуваше „Поддршка за Талески“ и „СЈО платеници“ денеска пред седиштето на ОК ВМРО–ДПМНЕ – Битола, се собраа граѓани кои дадоа поддршка за градоначалникот Владимир Талески. Тие порачаа дека Специјалното јавно обвинителство работи под директива на СДСМ ...

Read More »

Градоначалниците од Пелагонискиот регион со поддршка за Талески

Градоначалниците на Ресен, Прилеп, Кривогаштани и Новаци денеска на прес-конференција ја истакнаа поддршката за градоначалникот на Битола. -Ние Градоначалниците од Пелагонискиот регион јасно и гласно ја изразуваме нашата поддршка  кон нашиот колега Владимир Талевски, кој е класична жртва на судско-политичка ...

Read More »

СДСМ бара оставка на Талески

Нагласувајки дека сега кога на градоначалникот на Битола ВладимирТалески од страна на Онсовниот суд 1  Скопје, му е одредена мерка  домашен притвор во траење од 30 дена и кога со истражната постапка наводно се потврдиле констатациите на СДСМ во проектот ...

Read More »

Куќен притвор за градоначалникот Талески

Кривичниот суд на Основниот суд Скопје 1 ја прифати жалбата на СЈО за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите  против решението на судијата на претходна постапка и на  градоначалниот на Битола, ...

Read More »

Талески на распит кај Катица Јанева

Градоначалникот на Битола  Владимир Талески, претпладнево, околу 11 часот, се појави во Основниот суд Скопје 1, на распит пред судија на претходна постапка за случајот „Транспортер”. Талески  во судот дошол со адвокатот Никола Додовски, кој е бранител и на претседателот ...

Read More »