Don't Miss
Home / Tag Archives: Таргет

Tag Archives: Таргет

СЈО ја тресе Скопска 1. Осомничените под лекарски надзор

Четири часа истражителите на СЈО се во зградата на Основниот суд Скопје 1, каде според засега непотврдени информации, поради молкот на надлежните од судот, се истражува работата на поранешниот претседател на Кривичниот суд Владимир Панчевски и уште неколкумина вработени во ...

Read More »

Одложувањето на притворите своевиден скандал

Не постои пример во светот каде се одложува спроведувањето на судско решение со кое е определен притвор, освен во Македонија. Ова е оценката на обвинителот на Специјалното јавно обвинителство, Гаврил Бубевски, на ситуацијата во која Горан Грујовски (поранешен началник на ...

Read More »

Мијалков на распит кај Катица

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков се јави  на распит во Специјалното јавно обвинителство. Кое  досега има отворено три истраги против Мијалков. Тој е осомничен во случајот „Таргет” за масовно незаконско прислушување на граѓани, политичари, новинари ...

Read More »

СЈО во цајтнот

В недела на 4 јуни истекува привиот рок во кој Специјалното јавно обвинителство може да поднесе обвиненија. Станува збор за рокот од 18 месеци кој истекува на 4 јуни, а кој е поврзан со предметите кои СЈО ги доби од ...

Read More »