Home / Tag Archives: трибина

Tag Archives: трибина

Трибина за квалитетот на медот се одржа во Новаци

Трибина за квалитетот на медот се одржа во просториите на општина Новаци организирана од еколошкото друштво Кајмакчалан и пчеларската задруга Нерктар, во соработка со двајца експерти од Италија и македонското министерство за земјоделие. „ Општина Новаци е рурална општина и ...

Read More »

Самсоненко си заминува од Вардар

Рускиот бизнисмен и сопственик на Вардар, Сергеј Самсоненко, најави дека си заминува од ФК Вардар на крајот на сезоната. Рускиот бизнисмен се обрати до јавноста со соопштение во кое ја изнесува својата дефинитивна одлука,  разочараност од нападите врз него по ...

Read More »

1,5 милиони денари за соблекувалните на Пелистер

Општината Битола ќе извдои 1.500.000 денари за доизгрдаба на соблекувалните на Пелистер во потрибинскиот дел на Јужната трибина. По барање на фудбалскиот клуб Пелистер да се (до)изградат соблекувалните на стадионот за да може Пелистер без проблеми да ги игра натпреварите ...

Read More »

Зелена недела се одржа во Битола

Општина Битола и ЕУ Инфо точката организираа трибина во рамките на Зелената недела на тема: „Јавните политики на ЕУ во делот на заштита на животната средина” во НУУБ„Св.Климент Охридски. Во исто време децата од детските градинки „Естеја О.Мара” и Мајски ...

Read More »

Трибина на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ Битола

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ Битола во рамките на своите редовни активности одржа трибина на тема „Циклус на зимски празнични обичаи од Василица до Водици“. Пред  бројните  присутни во Народниот театар,  за обичаите зборуваше етнологот, кустос советник – Нада Геневска ...

Read More »

Бомбата и кубурот на Заев

Обично вицевите, кои речиси секој ден ги слушам од некои мои колеги, во последно време, колку што повеќе ги слушам, толку побрзо ги заборавам. Како новинар сум се изнаслушал секакви вицеви. Мојот сега пензиониран колега, Стојан Дамјановски – Чотата, додека ...

Read More »

Заев не ја активира” бомбата“ во Битола

Иако, кога најави дека ќе кажи нешто повеќе за темата која во последно време најмногу ја преокупира (политичката) јавност во Македонија, а таа е “ бомбата “ на Заев, доби огромен аплауз,  сепак Заев избегна да ја “ активира бомбата” ...

Read More »

Трибина на Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ за превенција од заразна жолтица

Унијата на жени на ВМРО -ДПМНЕ Битола, во рамките на своите редовни активности, одржа трибина на тема превенција од вирусен хепатититс А – заразна жолтица, актуелна тема во изминатиов период. Пред присутните за жолтицата зборуваше примариус д-р Лилјана Милевска, а ...

Read More »

Трибина на ВМРО-ДПМНЕ за сосотојбата со воздухот во Битола

Вечерва, од 18.00 часот, во малата сала на Центарот за култура, Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одржува трибина со граѓаните за состојбата со амбиенталниот воздух во Битола. На трибината со свои стручни анализи се произнесуваат експерти од Комисиите за екологија, енергетика, ...

Read More »