Home / Tag Archives: власт

Tag Archives: власт

Владата донесе одлука за прераспределба на средствата од буџетот

Владата на Република Северна Македонија на денешната 39-та седница ја донесе Одлуката за прераспределба на средства меѓу буџетските корисници на централната власт и меѓу фондовите, согласно која во Буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година, во посебниот дел во ...

Read More »

Избори се ближат

Во македонската демократија има бројни примери на изборни денови обележени со многу насилство и злоупотреби, како и со фалсификувани изборни резултати кои не го одразуваа вистинското расположение на електоратот. Тоа во демократската јавност се нарекува „украдена власт” Ѓорѓи ТОНОВСКИ Изборите ...

Read More »

Откако локалната власт го “отпиша“ Битолски весник, Франција и ЕУ ќе му помогаат на Битолски

                             Во четвртокот,на 5 декември, вo француската амбасада во Скопје, на негово барање беше примен сопственикот, директoр главен и одговорен уредник на Битолски весник, Менде Младеновски. На средбата  Менде Младеновски го запозна амбасадорот Кристијан Тимоние, со предизвиците со кои ...

Read More »

Политиката му го одреди рокот на СЈО

Слаѓана Тасева во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека таа да била на местото  на политичарите ќе се бунела како судската власт се меша во законодавната власт. -Уште од Пржино наликуваше дека носењето на законот за СЈО и поставувањето ...

Read More »

Заложништво

Иако кај нас во последно време надолго и нашироко се “дебатира” и “полемизира” за помирувањето и помилувањето на политичките партии и лидери, кое има амбиции да прерасни во сенародно помирување, сепак речиси нема ден а политичарите да не испратат по ...

Read More »

Куршлус во меморијата

Тендерите во АД ЕЛЕМ повторно ја тресат битолската и македонската јавност. Изминатите неколку дена бевме сведоци на жестока политичка “пресметка” меѓу двете најголеми политички партии во државата, ВМРО ДПМНЕ и СДСМ околу штотуку објавениот тендер за ископ на јаглен  во ...

Read More »

Непотизам

Во изминатата недела во фокусот на вниманието на битолската јавност беше “непотизмот “ на битолските политичари. На удар на критиката се најде градоначалничката на Битола, Наташа Петровска, која според ВМРО-ДПМНЕ, во изминатите 100 дена, откако ја презела градоначалничката функција, единствениот ...

Read More »

Година на промени и судски процеси

До крајот на оваа календарска 2017  и дочекот на Новата 2018 година остануваат само уште три дена. В недела на 31 декември  ќе ја испратие  оваа и ќе ја дочекаме Новата  година. За три дена сите ние кои  ја имавме ...

Read More »

Ја спукаа Апасиев и Павле Богоевски: Сороспијо една!

Вечерва на телевизија Телма се одвиваше жестока дебата меѓу пратеникот Павле Богоевски и Димитар Апасиев од Левица. Во еден момент Богоевски рече дека Апасиев станал професор во време на режимот на ВМРО-ДПМНЕ, на што тој жестоко реагираше. -Дали ми рече ...

Read More »

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ е полициска хунта

Владата на СДСM и Зоран Заев спроведе криминални избори и со тоа остави црна трага и голема дамка во историјата на Македонија, соопштија денеска од ВМРО-ДПМНЕ. „Локалните избори на 15-ти октомври ни најмалку не наликуваа на фер, слободни и демократски ...

Read More »