Home / Вести / Тројца новозаболени во Битола

Тројца новозаболени во Битола

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:
Во последните 24 часа се направени 3.007 тестирања, а регистрирани се 43 нови случаи на КОВИД-1 од:Скопје – 24, Куманово – 5, Битола и Охрид – по 3, Прилеп, Тетово и Кичево – по 2, Гевгелија и Виница – по 1.
Регистрирани се 48 оздравени пациент од:Скопје – 17, Прилеп – 6, Битола – 5, Охрид – 4, Штип, Струга и Ресен – по 3, Куманово,Тетово, Виница, Гостивар, Струмица, Кочани и Пробиштип – по 1.
Пријавени се вкупно 6 починати лица: 2 лица од Скопје (67г и 86г) и по едно лице од Битола (79г), Куманово (81г), Тетово (73г) и Велес (66г). Од пријавените, 2 лица се починати во домашни, а останатите 4 во болнички услови.
Направени се 3.007 тестови преку: ИЈЗ-485, ЦЈЗ Скопје-70, ЦЈЗ Битола-65, ЦЈЗ Прилеп-66, ЦЈЗ Тетово–15,ЦЈЗ Куманово–25, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–10, ГОБ 8-ми Септември-8, Институт за микробиологија–43 МАНУ-95, Жан Митрев (Филип Втори)-158, Авицена-267, Биотек-424, Систина-152, лабораторија Лаор-319, Синлаб-23, Ремедика-50, Плодност–37, Генеа–20, Никоб лаб-50, ВФВ Медикал-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 624.
Досега во земјата се направени вкупно 802.272 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.345, бројката на оздравени пациенти е 148.846, на починати е 5.429, а бројот на активни случаи изнесува 1.070.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)Скопје 68543, Активни 444Куманово 8835, Активни 108Прилеп 8306, Активни 57Тетово 7216, Активни 45Битола 6295, Активни 51Велес 5468, Активни 14Гостивар 5174, Активни 24Кавадарци 5153, Активни 11Охрид 5006, Активни 54Штип 4959, Активни 18Струмица 4111, Активни 38Струга 2980, Активни 22Кочани 2787, Активни 13Кичево 2567, Активни 44Гевгелија 2192, Активни 8Неготино 2183, Активни 7Свети Николе 1522, Активни 10Ресен 1234, Активни 9Крива Паланка 1219, Активни 3Радовиш 1159, Активни 30Берово 1029, Активни 2Делчево 971, Активни 9Дебар 940, Активни 1Виница 882, Активни 18Пробиштип 789, Активни 2Валандово 666, Активни 1Богданци 494, Активни 2Крушево 490, Активни 4Демир Хисар 397, Активни 3Демир Капија 396, Активни 0Кратово 374, Активни 10Македонски Брод 359, Активни 3Пехчево 268, Активни 0Македонска Каменица 249, Активни 5Дојран 132, Активни 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*