Home / Вести / Во Битола 6 позитивни, почина 1 лице

Во Битола 6 позитивни, почина 1 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2455 тестирања, а регистрирани се 345 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-129, Куманово-21, Дебар-9, Штип-12, Прилеп-26, Тетово-10, Струга-8, Велес-13, Битола-6, Охрид-23, Кавадарци-31, Гостивар-1, Гевгелија-7, Струмица-9, Крива Паланка-6, Радовиш-5, Крушево-4, Пробиштип-1, Виница-3, Делчево-2, Кратово-1, Кичево-1, Ресен-3 и Неготино-14.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 289 оздравени пациенти од: Скопје-124, Куманово-19, Штип-12, Прилеп-16, Тетово-27,  Велес-9, Битола-18,  Гостивар-10, Гевгелија-4, Струмица-5, Крива Паланка-6, Радовиш-3, Крушево-1, Кочани-11, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Пехчево-2, Берово-7, Валандово-2, Виница-1, Свети Николе-1, Кичево-6, Ресен-3.

Починати се 8 лица, еден пациент од Струга (69г), двајца од Велес (82 и 57г), еден од Битола (82г), еден од Гостивар (70г), еден од Гевгелија (78г), еден од Струмица (81г) и еден пациент од Валандово (48г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 86494, бројката на оздравени пациенти е 67453, на починати е 2622, а бројот на активни случаи изнесува 16419. Од вчерашната статистика се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 37455, активни 10022

• Куманово 4886, активни 476

• Дебар 682, активни 136

• Штип 3379, активни 184

• Прилеп 4372, активни 384

• Тетово 4870, активни 698

• Струга 2094, активни 234

• Велес 2867, активни 390

• Битола 3112, активни 392

• Охрид 2566, активни 452

• Кавадарци 2286, активни 500

• Гостивар 3457, активни 433

• Гевгелија 1215, активни 216 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 208 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 2391, активни 438

• Крива Паланка 671, активни 104

• Радовиш 649, активни 73

• Крушево 173, активни 21

• Кочани 1652, активни 169

• Пробиштип 462, активни 34

• Демир Хисар 239, активни 29

• Македонски Брод 227, активни 13

• Пехчево 165, активни 22

• Берово 543, активни 68

• Валандово 318, активни 34

• Виница 463, активни 62

• Делчево 683, активни 204 (183 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 201, активни 16

• Свети Николе 1050, активни 65

• Кичево 1613, активни 179

• Ресен 668, активни 114

• Неготино 1085, активни 257 (174 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2455 теста се преку: ИЈЗ-650, ЦЈЗ Скопје-54,  Авицена-425, Биотек-245, МАНУ -105,  Жан Митрев (Филип Втори)-161, Систина со PCR метода -428, лабораторија Лаор –197, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-78, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-29, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -81, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 417.212 тестирања на Ковид -19.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*