Home / Вести / Заев и Мицкоси во домашна изолација

Заев и Мицкоси во домашна изолација

Лидерите на двете најголеми политички партии, Зоран Заев и Христијан Мицкоски од денеска се во задолжителна изолација, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на денешната вонредна прес конференција во Владата.

-Лидерите на двете најголеми се во задолжителна домашна изолација бидејќи еден новинар од телевизиски медиум е позитивен, а во текот на минатата недела имаше тв интервјуа, и со Мицкоски и со Заев, рече Филипче.

Тој додаде дека тестот на Мицкоски е негативен, а бил изработен доцна синоќа, но ќе биде во задолжителна изолација во 14 дена, а на Заев резултатот ќе биде готов во текот на денешниот ден. Лидерот на СДСМ патувал кон Струмица и таму ќе биде во домашна изолација.

-Новинарот е во стабилан здравствена состојба, и е на лекување во болницата 8 Септември. Во текот на утрото и денот ќе се направат анкети и ќе се знае точниот број на лицата кои ќе одат во изолација, рече министерот, додавајќи дека за резултатите на Заев ќе ја информираат јавноста на следната прес конференција.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*