Home / Tag Archives: август

Tag Archives: август

Донација за Здружението на дијабетичари во Битола

Во рамките на свеченостите по повод 28 август, Денот на рударите, денеска во Рударско енергетскиот комбинат „Битола“, сидникалната организација донираше средства за отворање на електронски едукативен центар за дијабетeс во Битола. – РЕК „Битола“ во рамките на средствата со кои ...

Read More »

Љубомир Јовевски го сменува Зврлевски

Владата на денешната седница одлучила да му предложи на Собранието за државен јавен обвинител да го именува Љубомир Јовески, кој е член на Советот на јавни обвинители, соопшти владината прес-служба. „Владата на Република Македонија оваа одлука, освен врз основа на ...

Read More »

Кривична пријава за пироман од Прилеп

ПС-ОН Прилеп до ОЈО Прилеп поднесе кривична пријава против лицето З.К.(28) од Кривогаштани поради основи на сомнение за сторено кривично дело ,,Предизвикување општа опасност” . Пријавениот ноќта 13/14.08.2017 , во Прилеп, на локација наменета за продавање на возила, потурил со ...

Read More »

Битолчанец сакал да прегази полицајци

Како што информираа од полицијата на 18 август околу 23.30 часот при обид да се изврши преглед на возило и лице, пријавениот со своето возило со голема брзина се упатил кон полициските службеници, обидувајќи се да ги прегази.

Read More »

Претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за државната агенција МИА кажа дека одморот на пратениците ќе почне од 4 август, а краен рок да ги распише локалните избори е 6 август. „(Одморот на пратениците ќе почне) од 4 август, ...

Read More »

МВР ќе работи двосменски

Почнувајќи од денеска до крајот на август, отсеците за управни работи во Битола, Велес, Куманово, Охрид, Струмица, Тетово и во Штип ќе работат во две смени, од 8.30 до 20 часот, извести МВР. Покрај можноста што продолженото работно време ја отвора, ...

Read More »

Почесниот руски конзулат во Битола во нов објект кон крајот на август

Нов објект на Почесниот руски конзулат свечено ќе биде отворен на 31-ви август  на Широк Сокак. -Повеќе од 20 години Република Македонија и Русија ги развиваат и динамизираат билатералните односи. Најпрвин во 1992 година Претседателот на Руската Федерација го потпиша ...

Read More »