Don't Miss
Home / Tag Archives: барање

Tag Archives: барање

СДСМ поднесе барање за итна седница на Собранието

Пратениците на СДСМ поднесоа барање за свикување итна седница на Собранието за да се потврдат одлуките за прогласување вонредна состојба поради пандемијата со ковид-19 од страна на претседателот Стево Пендаровски. Иницијативата е поддржана и со потписите на пратеници на НСДП, ...

Read More »

Барања на група трговци од Битола

До сите релевантни институции во Република Северна Македонија Почитувани, Имајќи ја во предвид новонастанатата ситуација и препораките на Министерството за Здравство, со цел заштита на граѓаните, наша обврска е да ве известиме дека се соочуваме со сериозни проблеми во поглед ...

Read More »

Над 250 битолчани конкурираат за субвенции за клима уреди

                      Заклучно со денешниот ден, точно 253 битолчани поднеле барање до Општинската администрација за добивање субвенции за набавка на клима уред, информираат од општина Битола.             Интересно е што само првиот ден по објавувањето на јавниот повик за субвенции ...

Read More »

Остранети ќесите за смет на “ Поинаку “

                                                По барање на комуналната инспекција на Битола, деновиве се остранети сите ќеси за собирање на отпад кои незавсината советничка  листа “ Поинаку  “ ги имаше поставено низ градот.           Откако претходно ЈП “Комуналец “ Битола поднело ...

Read More »

Барање притвор уште за тројца пратеници

Судот поднесе  барање за симнување на имунитет заради притвор и на пратениците Крсто Мукоски, Јохан Тарчулоски и Љубен Арнаудов, потврдуваат собраниски извори. Со таквото барање се заокружи бројката од барање притвор за 6 пратеници на ВМРО ДПМНЕ.  

Read More »

И по две децении “ татовци “ не се откажуваат од своите заштеди

Старите рекле надежта последна умира. Ова непишано правило, најдоследна примена најде кај штедачите на ТАТ, кои и по изминати две децении, откако пропадна штедилницата ТАТ, сеуште не губат надеж дека ќе дојдат до своите пропаднати штедни влогови. Од пропаѓањето на ...

Read More »

1,5 милиони денари за соблекувалните на Пелистер

Општината Битола ќе извдои 1.500.000 денари за доизгрдаба на соблекувалните на Пелистер во потрибинскиот дел на Јужната трибина. По барање на фудбалскиот клуб Пелистер да се (до)изградат соблекувалните на стадионот за да може Пелистер без проблеми да ги игра натпреварите ...

Read More »

Здружението за чист воздух го прекина протестот пред општинската зграда во Битола

Иако најавуваа континуирани протести пред општинската зграда  се додека градоначалникот на Битола  д-р. Владимир Талески не си поднесе неотповиклива оставка,  сепак  Здружението за чист воздух во Битола,” За нас се работи “  неочекувано  го прекина  протестот пред општинската зграда без ...

Read More »