Home / Tag Archives: битола

Tag Archives: битола

Две злата за Филип Божиновски

                             Деновиве  се одржа отвореното светско аматерско ММА, Граплинг и Џиуџицу натпреварување  на  кое зедоа  учество преку 140 натпреварувачи од цел регион и пошироко.             На ова светско првенство, Нинџуцу клубот Битола, кој учествуваше  во две дисциплини со 9 борци,  ...

Read More »

Нова опрема за битолските пожарникари

Со нова опрема, која ќе ги намали досегашните ризици при животозагрозувачки интервенции, пожарникарите од ТППЕ Битола денеска го одбележаа денот на пожарникарството. Опремата е обезбедена на барање на градоначалничката на општина Битола, Наташа Петровска, која согледувајќи ја состојбата со опременоста ...

Read More »

Потпишан проектот “Интеграција на зелен транспорт во градовите“

Во Општина Битола, од страна на градоначалникот м-р Наташа Петровска беше потпишан Договорот за партнерство во проектот „Интеграција на Зелен транспорт во градовите “ од првиот повик од Програмата за прекугранична соработка со Грција 2014-2020 со акроним “Green inter e ...

Read More »

Пендаровски во Битола побара двојно повеќе гласови

                            Кандидатот за претседател на државата, Стево Пендаровски на вечерашниот завршен митинг во Битола, на кој присуствуваше премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, побара битолчани в недела масовно да излезат на гласачките места и да ...

Read More »

Конституиран новиот локално економски совет

Во Општина Битола се одржа првата конститутивна седница на ЛокалниотЕкономско Социјален Совет на Општина Битола. По запознавањето со значењето и улогата на ЛЕСС Битола,сите 22 присутни претставници едногласно го прифатија предлогот за претседавач да биде избрана градоначалничката на Општина Битола,м-р ...

Read More »

Продолжува соработката на Општина Битола и UN Women.

По успешната реализација на регионалниот проект „Промоција на Родово одговорни политики и буџетирање“, UN Women – Тело на ОН за родова еднаквост и зајакнување на жените, започна со реализација на нова фаза од проектот што ќе се спроведува во наредните ...

Read More »

Недела на австралискиот филм во Битола

                           Деновиве во Битола ќе се одржи недела на австралиски филм, Ревијата на филмови ќе ја отвори амбасадорката на Австралија, Рут Стјуарт, в понеделник на 8 април во Центарот  за култура Битола. На отворањето ќе биде прикажана комедијата „Црвениот ...

Read More »

Надминување на неповолните состојби во млекопроизводството

Стопанската комора на Македонија ќе се залага за унапредување на производството на млеко и млечни производи во државата, како и унапредување на севкупното земјоделско производство, беше истакнато на денешниот состанок на Групацијата за млеко на Комората, што се одржа во ...

Read More »

Промовиран проектот за развој на туризмот меѓу Грција и Македонија

          Денеска во Битола, беше промовиран проектот подобрување на атрактивноста и промоција на прекуграничниот регион ( Пелагонија, Лерин, Солун ). -Целта на  овој проект  кој тежи вкупно 730. 000 евра  е дефинирање на проблемите и недостатоците меѓу двете држави. Немаме ...

Read More »

Најдобрите битолски спортисти за 2018 година:

1. Филип Кузмановски (РК Еурофарм Работник) 2. Борче Стојановски (Боди-билдинг клуб Сити Џим) 3. Ана Ивановска (СК РЕК Битола) 4. Горан Тромбев (Боди-билдинг клуб Алфа фит) 5. Никола Бубевски (Кик-бокс клуб Енерџи) 6. Изабела Димовска (ОК Пелистер волеј) 7. Филип ...

Read More »
error: Content is protected !!