Don't Miss
Home / Tag Archives: бојкот

Tag Archives: бојкот

Златна камера 300 за Марсел Рев

Марсел Рев од Будимпешта, кинематографер во филмот „Месечината на Јупитер“ на водечкиот режисер Корнел Мундрузо, кој годинава се натпреваруваше и на фестивалот во Кан, е годинешен добитник на наградата златна „Камера 300“ што ја доделува ИФФК „Браќа Манаки“. Претседателот на ...

Read More »

Талески го отпиша и Манаки

Сеуште актуелниот градоначалник на Битола, Владимир Талески го отпиша и фестивалот “Браќа Манаки“. Тој откако го бојкотираше свеченото отворање на годинашното 38 издание на фестивалот и не присуствуваше на истото, денеска го пропушти и давањето почит на гробот на Манаки. ...

Read More »

Талески и натаму го бојкотира Советот

Дури ни по повеќе од 2 години, откако последен пат присуствуваше на седница на Советот, градоначалникот на Битола Владимир Талески не се појави и на денешната седница на Советот на која главна точка на дневен ред беа завршните сметки на ...

Read More »

Пратениците од опозицијата без мандати и без плати!?

Во понеделникот, на 10 ноември, изминаа точно 6 месеци откако опозицијата го бојкотира Собранието на Република Македонија. Цели шест месеци највисокиот законодавен дом работи без пратениците на опозицијата, кои за овој период иако бојкотираа, сепак редовно земаа плата. Тоа што ...

Read More »

Опозицијата го бојкотираше чествувањето на Денот на македонската револуционерна борба

Како во изминатите години, така и овојпат, опозицијата предводена од СДСМ, го бојкотираше чествувањето на празникот 23 Октомври. Пред споменикот на Даме Груев, не се појави никој од официјалните лица на опозицијата. Отсуството на опозицијата, владејачката ВМРО-ДПМНЕ го искористи да ...

Read More »

Пратеничките клупи остануваат празни!?

Денеска, на 8 октомври, истекува рокот што спикерот на Парламентот, Трајко Велјановски, им го даде на пратениците на опозицијата да се вратат во пратеничките клупи. По истекот на денешниот ден, на кој ќе биде доставен Извештајот на Ев-ропската комисија за ...

Read More »