Home / Tag Archives: Бранко

Tag Archives: Бранко

МЕРКИТЕ МОРА ДА СЕ ГЛЕДААТ КАКО ЦЕЛИНА – ГЛЕДАНО ПОЕДИНЕЧНО И ОД СВОЈ АГОЛ РЕСКИРАМЕ СЕ`

5.3.2020 год. – Барањата на компаниите и реалната можност на државата да бидат избалансирани, двете страни ги приближуваат ставовите со преговори 29.3.2020 год. – Трасирани, мерките елаборирани, компаниите фрустрирани 6.4.2020 год. – Нафтоводот, железницата, парафискални давачки, ЕЛ-1, царински ставки, акцизи ...

Read More »

Бранко Азевски избран за претседател на Коморскиот инвестициски форум

Бранко Азески, претседател на Стопанската комора на Македонија од идниот месец ќе биде именуван за претседател на Коморскиот инвестициски форум. Одлуката е донесена на денешната седница на Управниот одбор на КИФ. „Од основањето на Коморскиот инвестициски форум како заедничка институција ...

Read More »

Има ли Македонија луѓе со претприемачки дух?

Пишува: Бранко АЗЕСКИ, претседател на Стопанската комора на Македонија Има ли Македонија луѓе со претприемачки дух, кои се подготвени на големи предизвици, но и големи ризици заради реализација на големи потфати и на иновативни бизнис-идеи? Има, но многу малку за ...

Read More »

Бранко Азески за Битолски весник: Има надеж

Има  ли Македонија луѓе со претприемачки дух, кои се подготвени на големи предизвици, но и големи ризици заради реализација на големи потфати и на иновативни бизнис-идеи?  Има, но многу малку за разлика од другите нации и држави каде што бизнисот ...

Read More »

Бранче му кажа збогум на ракометот

Бранко Ангеловски со ревијален натпревар се прости од ракометот и официјално стави крај на својата богата кариера. Во салата „Младост“ во Битола се одигра меч меѓу Пелистер и селекција на „Пријателите на Ангеловски“, во која настапуваа соиграчи на битолчанецот од ...

Read More »

За кого сонцето и изгрева и заоѓа на Исток

Кога на 16 февруари 2013 година, одлучив да се кандидирам на локалните избори главни погрди зборови кои членовите на СДС ги упатуваа кон мене беа дека сум предавник, четник, шајкача, Шешељ и што уште не. Сведоци сме дека главни советници ...

Read More »

Ствече Јакимовски: Црвенковски знаеше да го брани македонскиот јазик пред Бугарите

За разлика од него, Зоран Заев сега планира да потпише договор кој има далеку поголемо значење и од спогодбата на која Црвенковски своевремено се спротивставуваше и бараше Бугарија да ни ги признае нацијата и јазикот. -Неподготвеноста во Бугарија да се ...

Read More »