Home / Tag Archives: доктор

Tag Archives: доктор

Дали Клиничката болница во Битола се “ инфицира “ од политика

                             Откако претходно докторот на интерното одделение при Клиничката болница во Битола, Боби Трајковски  на својот фејсбук профил јавно му се обрати  на министерот за здравство, Венко Филипче, дека на ова одделние дури 4 дена ги очекувале резултаите од ...

Read More »

Кинески доктор ги искара Италјанците

Бројот на починати во Италија го надмина бројот на жртви во Кина од каде што се прошири вирусот ковид-19 на крајот на декември минатата година. Со оглед на тоа што ситуацијата во Кина по малку се подобрува, земјата одлучи да ...

Read More »

Доктор нападнал доктор

                                                Додека досега  често пати слушавме дека пациенти нападнале доктор, синоќа во Битола се случи редок случај доктор физички  да нападне доктор.           Според информации на Битолски весник синоќа во Итната медицинска помош во Битола дошло до тепачка ...

Read More »

Тома Фила почесен доктор на науки на Битолскиот универзитет

Познатиот битолски адвокат Тома Фила, инаку син на адвокатот Фила Филота, кој неколку децении живее и работи во Белград, Србија, е избран за почесен доктор на науки на Универзитетот “Св. Климент Охридски“ во Битола. Ова високо признание на Тома Фила, ...

Read More »

Ѝ дадоа име Васка во знак на благодарност на д-р Васо

Драматично породување во Клиничката болница Мислам дека беше три часот по полноќ. Веќе бев потонат во длабок сон кога заѕвони мојот домашен телефон. Во првиот момент помислив да не се јавувам и да не одговорам на повикот, бидејќи сметав дека ...

Read More »