Home / Tag Archives: државна

Tag Archives: државна

Професионализација на државната администрација

Владата предводена од СДСМ започнува процес на професионализација на државната администрација pреку реформскиот План 3-6-9. Владата започна процес на темелни реформи во државната администрација, што ќе обезбедат професионални и ефикасни институции. По локалните избори во октомври, таквиот процес на професионализација ...

Read More »

Гласале 377, односно 52,8 отсто од избирачите во Теарце

Државната изборна комисија (ДИК) соопшти дека на избирачкото место број 2011 во Теарце до 17 часот на гласање излегле 377, односно 52,8 отсто од запишани 714 избирачи во Избирачкиот список. Гласањето се одвива мирно и без проблеми. Околу 9 часот имаше петнаесетминутен прекин ...

Read More »

ДИК: Прегласувањето во Теарце може да донесе промени

Државната изборна комисија донесе одлука да се повтори гласањето на избирачкото место 2011 во општина Теарце, откако ИТ секторот на Комисијата направил симулација дека тоа може да влијае на резултатот, односно бројот на освоени мандати на партиите во Изборната единица ...

Read More »

Коцијанчич: ДИК и судовите да работат непречено без притисок и политичко влијание

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, во изјава за МИА, денеска побара во име на официјален Брисел Државната изборна комисија (ДИК) и судовите да се остават да работат непречено, без притисок и политичко влијание. – ЕК ги забележа прелиминарните резултати ...

Read More »

Одбиен и последниот приговор на СДСМ за Теарце, членот на ДИК од ДУИ не гласаше

Со четири гласа за и четири гласа против,  Државната изборна комисија го одби и последниот приговор поднесен од СДСМ за гласањето во избирачкото место 2011 во општина Теарце. Не гласаше, односно се иззема од гласањето, Суби Јакупи, член на ДИК ...

Read More »

ДИК ја продолжи расправата по приговорите

Започна седницата на ДИК на која денеска ќе се расправа по преостанатите приговори на партиите БЕСА и СДСМ од гласањето на предвремените парламентарни избори на 11 декември. Седницата која беше закажана за точно на пладне доцнеше околу два часа. ДИК ...

Read More »

Приврзаници на ВМРО ДПМНЕ синоќа протестираа пред ДИК

Приврзаници на ВМРО ДПМНЕ протестираа синоќа  пред просториите на ДИК, додека комисијата одлучуваше  за приговорите на СДСМ. Незадоволните граѓани порачаа дека сакаат да ја одбранат изборната победа на ВМРО ДПМНЕ и скандираа пароли на поддршка на партијата и против работата ...

Read More »

ДИК: Седницата по приговорите ќе се одржи утре

Државната изборна комисија соопшти дека седницата за расправање и одлучување по приговорите од подносителите на листи на кандидати за пратеници ќе се одржи во текот на утрешниот ден, 15 декември. – За точното време на одржување на седницата ДИК навремено ...

Read More »

До ДИК поднесени приговори од Беса и од СДСМ

До Државната изборна комисија (ДИК) до 19 часот пристигнати се 14 приговори и тоа осум од подносителот на листа на кандидати Движење Беса и шест од подносителот на листа Коалиција предводена од СДСМ. Дел од приговорите се однесуваат на постапката за ...

Read More »

ДИК: ВМРО ДПМНЕ освои 51 мандат, СДСМ – 49

Државната изборна комисија ги објави прелиминарните резултати, според кои владејачката ВМРО-ДПМНЕ освои 51 мандат, а опозициската СДСМ 49. Во ИЕ1, СДСМ освои 92.247 гласа или 42,35 проценти од гласовите, наспроти 72.842 гласа, односно 33,44 проценти за ВМРО-ДПМНЕ. Зад нив се ...

Read More »