Home / Tag Archives: ЕУ

Tag Archives: ЕУ

Донација од Унгарија за Македонија

И честитам на Северна Македонија што минатата недела доби согласност за започнување на преговорите со ЕУ и што станавте 30-та членка на НАТО. Ние во Европскиот совет ќе се обидеме да издејствуваме најдоцна до мај да ја затвориме рамката за ...

Read More »

ЕУ одлучи почеток на преговори за Македонија и Албанија

Задоволен сум што земјите членки на ЕУ денеска постигнаа политички договор за отворање преговори со Албанија и Северна Македонија. Им честитам на двете земји, напиша на Твитер еврокомесарот за соседска политика и проширување, Оливер Вархеји. Ова, според него е гласна ...

Read More »

Средба Спасовски-Соботка

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, се сретна со делегација на Националниот совет на Република Австрија, предводена од претседателот на Советот, Волфганг Соботка. На средбата е соопштено дека продолжува јасната поддршка од Република Австрија за европерспективите на ...

Read More »

Средба Поповски – Тимоние

Министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност Роберт Поповски, денеска се сретна со францускиот амбасадор во државава Кристијан Тимоние со кого разговарале за заложбите на Владата за целосна слобода и независност на медиумите, особено во предизборниот период. Како што соопшти ...

Read More »

1 ТВ заминува во историјата

Вчера на 24.07.2019, можеби беше и последниот Дневник кој го гледавте на 1ТВ, соопшти екипата на телевизија 1ТВ. Целото соопштение Ви го пренесуваме во целост. „Најголемиот удар кој новинарството може да го доживее е згаснување на еден медиум. Згаснување на ...

Read More »

Новаци успешна во користењето на европските фондови

Општината Новаци е мошне успешна во пристапувањето и искористувањето на европските фондови – изјави денеска за време на посетата на Новаци евроамбасадорот на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогар. Општината Новаци работи на прекуграничен проект со Грција, кој што започна во ...

Read More »

Борисов: Гоце Делчев е бугарски херој што се борел за Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева на договор во заедничката комисија за историја за, како што рече, да можат максимално да продолжат со поддршка на Северна Македонија за членство во НАТО и ЕУ, пренесе „360 Степени“. -Се обраќам кон бугарските ...

Read More »

Законот за СЈО клучен за членство во ЕУ

Поддршката за Законот за јавното обвинителство е клучна за отворање на преговори за членство во Европската Унија, велат од Министерството за правда и додаваат дека продолжуваат со консултации со политичките партии и пратеничките групи од опозицијата. – Законот кој е ...

Read More »

Хан: Македонија може да им се придружи на Србија и Црна Гора на патот кон ЕУ

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан, оценува дека Македонија може да им се придружи на Србија и Црна Гора, кои веќе се наоѓаат на евроинтеграцискиот пат и кои веќе ги почнаа преговорите за пристапуваање кон ЕУ. -Државите од ...

Read More »

Британските бизнисмени предупредуваат за брегзит без договор

Британските стопански комори ги критикуваа политичарите зашто се фоксуираат на меѓусебни пресметки наместо да се подготвуваат за процесот на излегување на државата од ЕУ, предупредувајќи дека нема доволно време да се спроведе сценариото на брегзит без договор, јави Би-би-си. Британија ...

Read More »